+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Küfrün Zararları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. D.K.F.Q
  Devamlı Üye

  Küfrün Zararları Nelerdir

  Küfrün zararları

  Küfrün yedi zarari vardir:

  1. Dini ve nikâhi gider,
  2. Bogazladigi yenmez,
  3. Helali (hanimi) ile ettigi cima zina olur,
  4. Ol adami öldürmek vacip olur,
  5. Cennet ondan irak olur,
  6. Nar-i Cehîm (Cehennem atesi) ona yakin olur,
  7. Ol halde ölürse namazi kilinmaz.
  Rizasiyla "filan sey filan adamdadir yahut yoktur kâfir olayim, cehûd olayim" deyü yemin eylemis olsa, ol sey ol adamda ister olsun ister olmasin rizayi küfürdür (küfre razi olmaktir), tecdid-i iman ve nikâh (iman ve nikahi yenilemek) lazimdir. "Zina ve livata helal olaydi, ben de islese idim" deyü temenni ederse bu dahi küfürdür. Allahu azimü's-san sakinmaktan münezzehtir. Bir adam dese ki "cemî-i peygamberlere inandim amma Âdem aley-hi's-selâm peygamber midir degil midir bilmezin (bilmiyorum)" dese kâfir olur. Bir kimse Hazreti Muhammmed aleyhi's-selâm'in âhir zaman peygamberi oldugunu bilmese kâfir olur. Bir kimse "peygamberlerin dedigi gerçek ise biz kurtulduk" dese kâfir olur demisler. -Birgivî merhum diyor ki: "Bu fakirin anladigi, bu sözü sek (süphe) tarikiyle derse küfürdür, eger ilzam tarikiyle derse küfür degildir-. Bir kimseye "gel namaz kil" deseler ol da kilmazin dese kâfir olur demisler, amma muradi senin sözünle kilmazin Allah Taâlâ'nin emri oldugu erilden kilarin dese kâfir olmaz.
  Bir kimseye "gel tiras ol ve tirnaklarin(i) kes, zira sünnet-i Resûl'dür" deseler o da yapmasa) kâfir olur demisler. Sair sünnetler de böyledir. Hususan sol sünnetler ki sünnetligi maruf ve sübütu tevatür ile sabit ola; misvak gibi. -Birgivî merhum buyurur ki:" Bu fakirin anladigi, bu sözü, sünnetligi inkâr tarikiyle deseler küfürdür ve eger muradi senin emrinle islemezin belki Resûlüllah'in sünneti oldugu ecilden islerin dese küfür degildir". Nitekim muhakkikîn (tahkik ehli âlimler) böyle tafsil etmislerdir-. Bir kiz ile bir oglan âkil ve balig olsalar, onlari nikâh etseler ve sifât-i imani sual etseler, bilmeseler onlar müslüman degildir. Ve onlari müslüman edip imanini ve islâmini ögretip badehu (sonra) nikâhlarini kiyarlarsa nikahlan nikâh olur.
 2. Gülehasret
  Devamlı Üye

  Rabbim bizleri küfürden korusun

  paylaşım için teşkkür ederim
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Rabbimiz bizlere küfürden uzak durmamızı emretmiştir. çünkü küfür eden insan cennetten uzak olur, dini ve nikahını kaybeder ol halde de ölürse o kişinin cenaze namazı kılınmaz.
+ Yorum Gönder


küfürün zararları,  küfrün zararları,  kufrun zararlari,  küfrün zararlari