+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Sorular Forumunda Milyarlarca insanın yeniden dirilmesine nasıl güç yeter Konusunu Okuyorsunuz..
 1. firdevs
  Üye

  Milyarlarca insanın yeniden dirilmesine nasıl güç yeter
  Milyarlarca insanın ve trilyonlarca canlının yeniden dirilmesine nasıl güç yeter hakkında bilgi


  Allah’ın kudreti sonsuzdur ve zatîdir.
  Zatî olan bir sıfat için ise büyük küçük farkı yoktur.
  Yani, bir çiçeği yarattığı gibi, bir baharı da yaratır.
  O'na hiçbir şeyin yaratılması ağır gelmez.
  Özellikle bahar mevsiminde görüyoruz ki, bir iki gün içinde bütün tabiat bir renk cümbüşüne dönüyor.
  Ağaçlar çiçek açıyor, kuşlar ötmeye başlıyor, böcekler yuvalarından çıkıyor ve her şey bir “arş!” emri almış gibi çalışmaya başlıyor.
  Evet, öyle bir emir verilmiş ki, her canlı kendi kabiliyeti, kendi rengi, kendi cinsi içinde vazifesini yerine getiriyor.
  Her yıl bahar mevsiminde yaşadığımız bu coşkuyu inkar etmemize imkan olmadığı gibi, dünyadan sonra ahiret baharında yaşanacakları da inkar edemeyiz.
  Bunlara gücü yeten Allah’ın onlara da gücü yeter.
  Hem, her şeyi yoktan var eden Allah, atomlardan zerrelerden ikinci kez varlığı neden yaratamasın ki! Halbuki birinci yaratma, ikinci yaratmadan daha zordur.
  Allah için ise zorluk söz konusu değildir.
  Önce yaratma ile sonradan yaratma arasında fark yoktur.
  Bir ordunun, bir emirle bir araya gelmesi, harekete geçmesi gibi, toplanıp dağılması gibi, atomlar, moleküller ordusunu Allah, bir tek emirle dağıtır ve tekrar toplar.
 2. Fatih
  Yeni Üye

  Yeniden dirilme hakkında bilgi


  Öldükten sonra dirilmek anlamına gelen ba’s, kıyametin kopmasından sonra İsrafil ikinci defa sur üfürecek ve bütün canlı yaratıklar tekrar dirilecektir.
  İslâm inancına göre tekrar diriliş, hem beden hem de ruh ile olacaktır. Kur’an, öldükten sonra tekrar dirilişin aklen mümkün olduğunu ve mutlaka meydana geleceğini ısrarla vurgulamaktadır.

  İnsanın aklına takılan, en çok sorduğu sorulardan biri de, kabirde çürüyen bedenimiz nasıl dirilecektir? Bu soruya Kur’an şöyle cevap veriyor:

  “İnsan görmüyor mu ki, biz onu bir nutfeden yarattık. Bir bakıyorsun ki açıkça inkâr isyan ediyor. Kendi yaratılışını unutup bize karşı misal getirmeye kalkışıyor ve şu çürümüş dağılıp gitmiş kemikleri kim yeniden diriltecek? Diyor. De ki: Onları ilk defa yaratmış olan diriltir. Çünkü o, her türlü yaratmayı gayet iyi bilir. Yeşil ağaçtan sizin için ateş çıkaran odur. İşte siz ateşi ondan yakıyorsunuz. Gökleri ve yeri yaratan, onların benzerlerini yaratmaya kadir değil midir? Evet onların benzerlerini yaratmaya her zaman elbette kadirdir. O her şeyi hakkıyla bilen bir yaratıcıdır.” (Yasin suresi, ayet 77-81)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Allahın büyüklüğü ve kudretine bizim aklımızın düşünmesine yetmez. allah ki bizleri yaratmış daha sonra bu dünyadan göçtükten sonra ahirette tekrar bizleri diriltir.
+ Yorum Gönder