+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kabe Müslümanlar için neden önemlidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Kabe Müslümanlar için neden önemlidir


  Kabe Müslümanlar için neden önemlidir hakkında bilgi


  Ka’be yeryüzünde sırf Allah’a ibadet edilmek için inşa edilen Allah’ın ilk evidir.Bundan dolayı Allah ona şeref ve kudsiyet vermiş, insanlara onu haccetmelerini emretmiş, onun bulunduğu toprakları emin kılmıştır.Oraya giren insan tehlikelerden emin olur.Ka’be bu kadar kutsi ve önemli olmasına rağmen, Müslümanlar onun sadece taşlardan ibaret bir yapı olduğunu ve onun herhangi bir zarar veya fayda sağlayamayacağını bilirler.Allah-u Teâlâ İbrahim Aleyhisselam’ı putları ve tağutları yıkmak ve yeryüzündeki bütün şirk izlerini ortadan kaldırmak için gönderdiğinde, ondan yeryüzünde tevhidin simgesi olacak bir alamet ve işaret bırakmasını istedi.
  İşte bu alamet ve işaret Ka’be’dir.

  Bunun için Ka’be’yi gördüğümüzde ve onu ziyaret ettiğimizde; putlara ve tağutlara ibadetlerin kaldırılıp bütün ibadetlerin yalnız Allah’a has kılınması gerekliliğini hatırlatan, yapılan ibadetlerde Allah’a hiçbir şekilde şirk koşulmaması gerekliliğini ve şirk koşularak yapılan ibadetlerin Allah katında batıl olduğunu hatırlatan bir simgeyle karşılaşırız.
  Ka’be’nin İslam’daki anlamı işte budur.
 2. Ziyaretçi

  bu site daha da güzel olabilir!!!
 3. Ziyaretçi
  ben özqür bu site çok qüzeL! <3
 4. Ziyaretçi
  ben fatih ben bu siteyi çoktandır kulanıyorum herkesede tavsiye ediyorum

 5. Ziyaretçi
  bu siteyi ilk defa kullanıyom ve birdaha bu siteyi kullanıcam çok kısamış ödevim

 6. Buğlem
  Devamlı Üye
  Kabe hz. İsmail tarafından yapıldı ve Kabe Müslümanlar için farz olmadan önce Müşrikler orayı putlarla doldurmuş ve orada putlara tapıyorlardı. Hendek savaşından sonra yapılan Hudeybiye anlaşması ile Müslümanlar oraya gitmiş ve putların hepsini atmışlardır.

 7. Ziyaretçi
  Güzel bir açıklama. Aydınlattığınız için teşekkürler.

 8. Ziyaretçi
  Çok güzel bir açıklama bence

 9. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kabe sadece allaha ibadet etmek için kurulan ilk evdir. ayrıca kabe mescidi aksadan sonra kıble olarak kabul edilmiştir. günümüzde de hala namaz kılarken kıble olarak kabeye dönerek namaz kılarız.

+ Yorum Gönder


kabe neden kutsal,  kabe neden kutsaldır,  kabenin önemi,  kabenin müslümanlar için önemi,  kabenin müslümanlar açısından önemi nedir,  kabe niçin kutsaldır