+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Sadaka vermenin toplumsal faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Sadaka vermenin toplumsal faydaları nelerdir
  Sadaka vermenin toplumsal faydaları hakkında yazı


  Zekât ve sadaka ile geliştirilen sosyal yardımlaşma şekilleri toplumda zengin-fakir arasında var olan servet farkından kaynaklanabilecek dengesizlikleri en aza indirmek hedefindedir. İslam, servetin belli ellerde tekelleşmesine karşı tutumuyla oldukça dikkate değer bir ilkeye sahiptir.

  Zekat ve sadaka, toplumda zengin-fakir arasında oluşabilecek dengesizliği önler ve toplumsal adaletin sağlanmasına katkıda bulunur. “…Ta ki mal, içinizden zengin olanlar arasında elden ele dolaşan bir servet hâline gelmesin…” (Haşr; 59/7)
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Allah için verilmiş maddi ve manevi her türlü yardıma sadaka denir. Bazen şeytan aklımıza girer ve sadaka verirsek fakirleşeceğimizi söylemeye çalışır ancak şeytanı dinlememek gerek lakin sadaka vermek bizi fakirleştirmez tam tersine verdiğimiz her sadaka bize başka yollarla geri döner ve çoğu zaman bir işimizin yolunda gitmesi veya hastallarımızın iyileşmesi için de sadaka veririz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sadaka allah rızası için verilen bir yardımdır. sadaka veren kişi verdiği sadakayı gizli vermesi en hayırlısıdır. çünkü gizli verilen sadakanın sevabı daha büyüktür. ayrıca sadaka verilmesi toplumsal yardımlaşmayı arttırır.
+ Yorum Gönder


sadakanın toplums,  sadakanın bireysel ve toplumsal faydaları,  sadakanın toplumsal faydaları,  sadakanın topluma faydaları,  sadaka vermenin bireysel faydaları,  sadakanin toplumsal yararlari