+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Ecel ve Ölüm ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. By_Muhammet
  Devamlı Üye

  Ecel ve Ölüm ne demektir
  Ecel ve ölüm hakkında yazı


  Ecel, kelime olarak mutlak vakit, bir şeyin müddeti veya bir şeyin müddetinin sonu anlamındadır. Daha sonra bu kelime insan ömrünün sonu anlamında kullanılmış ve bu manada meşhur olmuştur. Ecel hayatın son bulması ve ölümün gerçekleştiği zamandır. Bu anlamı ile her canlı için tek bir ecel vardır. Bu ecel Allah'ın kaza ve takdiriyle olup, asla değişmez. Belirlenen ecel, vaktinden ne önce gelebilir ne de o vakitten sonraya kalabilir. Bu hususla ilgili Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyrulmaktadır. "Her ümmetin takdir edilmiş bir eceli vardır.

  Ecelleri geldiği zaman ne bir saat geri kalırlar, ne de ileri giderler." (Yunus suresi, ayet: 49)

  Ehli Sünnetin görüşüne göre öldürülen kişi kendi eceliyle ölmüştür. Katilin öldürmesi ile o kişinin eceli değişmiş ve ömrü kısalmış olmaz. Ecel, hayatın tereddütsüz ve kesin olarak son bulduğu zamandır. Katilin mes'ul olması, Allah'ın kesin olarak yasakladığı cana kıyma yasağını işlemiş olmasındandır.

  Ölüm ne demektir?

  Sonsuz ilâhî fiillerden birisi, İmate; yani, ölümü tattırma; ruhun bedendeki tasarrufuna son verme. Ruh, Allah’ın en mükemmel, en harika ve en bilinmez eseri. Muhyi (hayat verici) isminin tecellisiyle hayat nimetine kavuşmuş. Bu nimet ve şeref artık ondan ebediyen geri alınmayacak. Kabirde de, mahşerde de, cennet veya cehennemde de devam edecektir.

  Ruhu yaratmak gibi, her ruha uygun bir beden inşa etmek de Allah’ın en hikmetli ve rahmetli bir icraatı. İşte ölüm kanunuyla o misafir ruh, bedenden soyuluyor, süzülüyor ve kendine mahsus bir başka âleme göç ediyor.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Ecel ve ölüm hemen hemen aynı anlamda kullanılır. Ecel eskiden bir şeyin sonu olarak daha çok kullanılıyordu ancak sonra sadece insanlar ömürlerinin sonuna yaklaştığı anlamında tek kullanmaya başlamışlardır. Her şeyin bir sonu olduğu gibi bizimde bu dünyada ki bir sonumuz olacaktır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ecel ve ölüm kavramları neredeyse aynı anlama gelmektedir. ölüm allahın bizleri ebedi hayata diriltmek için gereken yoldur. insanlar ölümün bir son olduğunu düşünmektedirler halbuki ölüm bir son değil yeni bir hayata başlangıçtır.
+ Yorum Gönder


ecel ve ölüm nedir,  ölüm ve ecel nedir,  ecel ve ölüm,  ecel ve ölüm ne demektir,  ecel ve olum,  ölüm ve ecel ne demektir