+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Üç hayvan sırat köprüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Üç hayvan sırat köprüsü
  Üç hayvan sırat köprüsü hakkında yazı

  - Rivayetlere göre (bk. Alûsî, Ruhu’l-Beyân: 5:226; Kurtubî: 1:372), Hz. Salih (as)’in Devesi, Hz. Süleyman (as)’ın Hüdhüdü ve Karıncası, Ashab-ı Kehf'in Köpeği gibi bazı hayvanlar hem ruhu, hem cesediyle cennete gireceklerdir. Herhalde onların da yolu sırat köprüsünden geçer.

  Ruh bâkî kalacağına göre, bütün hayvanların ruhları kendilerine mahsus alemde bâkî kalacaktır. Bazı hayvanlar hem ruh hem de bedenle cennete girerken, diğerlerinin ruhları cennete girecektir.

  - Bir hadiste şöyle buyurulmuştur: “Kurbanlarınızı sağlam, güçlü olanlardan seçin, çünkü onlar sırat köprüsünde sizin bineklerinizdir." (Kenzu’l-Ummal, h. No: 12177)

  Allah için kesilen kurbanların Sırat üstünde sahiplerine burak gibi binek olacakları müjdesi, yapılan ibadete Allah’ın vermeyi vaad buyurduğu bir mükâfattır. (Nursi, Sözler, Yirmi Birinci Söz, s.186) 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Rivayetlere göre cennete hem ruhu hemde cesediyle üç hayvan girecektir. bunlar hazreti süleymanın karıncası , ashabı keyfin köpeği ve son olarak hazreti salihin devesi. bu üç hayvanın sırat köprüsünden geçecekleri düşünülüyor.
+ Yorum Gönder