+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Sabrın önemiyle ilgili dini yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sabrın önemiyle ilgili dini yazı
  Sabrın önemiyle ilgili dini yazı


  sabır çok önemlidir hem atalarımız ne demiş "sabreden derviş muradına ermiş" bu ata sözünü sizce neden söylemişlerdir?Bunun cevabı çok kolay aslında bunun anlamı "sabırsız olmayın sabredin, sabredin ki istediğiniz olsun"

  Sabır, acı şeyi yüzünü ekşitmeden içmektir. Yani, şikâyet ve feryatta bulunmadan, hoşnutsuzluk göstermeden, gelen belâya katlanmaktır.

  Sabır, muhalefetten sakınmak, belâların acılığını yudum yudum tadarken, sakin olmak, geçimde fakirlik baş gösterince zengin görünmektir.

  Sabır, belâ gelince güzel edeple durmak, şikâyetsiz olmak, belâda fânî, yok olmaktır. Sabır, afiyet gibi belâ ile de arkadaş ve dost olmak, onunla bulunmaktır.

  Sabretmek, kurtuluşa, başarıya sebep olan güzel huydur. Sabır, peygamberlerin hasletlerindendir. Bunun için atalarımız, (Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır), (Sabır selâmettir), (Sabırla koruk helva olur) demişlerdir.

  Belâlara sabretmek, kurtuluşa sebeptir. Allahu Teâlâ, buyuruyor ki: (Ey Resulüm, kâfirlerin eziyetlerine karşı, Ulu’l-Azm peygamberlerin sabrettikleri gibi sabret ve onlar hakkında azap için acele etme!) (Ahkaf 35)


  Bir farzı yapmak veya bir günahtan kaçınmak sabırsız ele geçmez. Çünkü, (iman nedir?) diye sorulduğunda Peygamber Efendimiz, (Sabırdır) buyurdu. (Deylemî)

  Sabrın büyüklüğü ve fazileti sebebiyle Kur’an-ı Kerimde yetmişten fazla yerde sabır ve sabredenlere verilecek sevaplar bildiriliyor. Allahu Teâlâ buyuruyor ki
  (Sabredenlerin mükâfatını, yapmakta olduklarının daha güzeliyle vereceğiz.) (Nahl 96)
  (Allah sabredenleri sever.) (İmran 146)

  (Sabredenlere, mükâfatları hesapsız verilir.) (Zümer 10)
  (Sabır ve namaz, yalnız Allahtan korkan müminlere kolay gelir.) (Bekara 45)
  (Sabredenlere ‘lûtfumu, ihsanımı’ müjdele!) (Bakara 155)
  (Eyyub’u, ‘mal ve canına gelen musibetlere’ sabredici bulduk. O ne güzel kuldu, hep Allaha yönelir, Ona sığınırdı.) (Sad 44)
  Sabrın fazileti o kadar büyüktür ki, Allahu Teâlâ, sabrı çok aziz eyledi. Herkes sabır nimetine kavuşamaz. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:
  (Sabır, Cennet hazinelerinden bir hazinedir.) (İ.Gazali)
  (Eğer sabır insan olsaydı, çok kerîm ve cömert olurdu.) (Taberânî)
  (İbadetin başı sabırdır) (Hakim)
  (Sabrın imandaki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) (Deylemî)
  (Hak Teâlâ, sabırlı ve ihlâslı olanı, sorguya çekmeden Cennete koyar.) (Taberânî)
  (En hayırlı vasıta sabırdır.) (Hakim-i Tirmizî)
  (Allahın yardımı, kulun sabrı ile beraberdir.) (Ebu Nuaym)
  (Dünyada veya ahrette özür dilemek zorunda kalacağın söz ve hareketten uzak durmaya çalış!) (Hakim)

  Şu üç kimseye acıyın, merhamet edin!

  1- Cahiller arasında kalan âlime,
  2- Varlıklı iken yoksul düşen zengine,
  3- Çevresinde hatırı sayılırken itibarını kaybeden zata.) (Tirmizî)

  (Bir kimse, senin ayıplarını söyleyerek seni kötülerse, sen de onun ayıbını söyleyerek kötülemeye çalışma! Bunun sevabı senin, vebali de kötü söz söyleyenindir. ) (Nesâî)
  (Hoşlanmadığın şeye sabır etmende büyük hayır vardır.) (Tirmizî)
  (Kimde şu üç şey varsa, dünya ve ahretin hayrına kavuşmuş demektir: Kazaya rıza, belâya sabır, rahatlıkta duâ.) (Deylemî)
  Peygamber efendimiz, taş kaldırıp kuvvet denemesi yapanlara sordu:
  - Bu taşı kaldırmaktan daha zoru nedir?
  - Bildir ya Resulallah, dediler.
  - Öfkeli iken, öfkesini yener, sonra sabır yolunu tutarsa, sizin en ağır taş kaldıranınızdan daha kuvvetlidir. (T. Gafilin)

  Demek ki, belâların nimet olması, o belâya sabretmeye ve Allahu Teâlâ’nın gönderdiği kazaya razı olmaya bağlıdır. Belâ gelince feryat eden, önüne gelene Rabbini şikâyet eden, nimetten mahrum kalır, azaba layık olur. Belâya sabır, peygamberlerin hasletlerindendir. 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Sabırlı olmak çok önemlidir.Bunun için hemen sinirlenmemeliyiz. Sinirliyken gözümüz kararır ve bazı kötü sözler söyleyebiliriz
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Sabır tüm insanlar için önemli bir özelliktir. boşuna demiyorlar, öfkeyle kalkan zararla oturur. bu atasözün de belirtildiği gibi zararlı çıkmak istemiyorsanız sabırlı olmalısınız. çünkü sabrın sonu selamettir.
+ Yorum Gönder


sabır ile ilgili kompozisyon,  sabır ile ilgili yazı