+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Dini Yazılar Cehennemde Ne Şekilde Cezalar Vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dini Yazılar Cehennemde Ne Şekilde Cezalar Vardır
  Dini Yazılar Cehennemde Ne Şekilde Cezalar Vardır


  Değerli Alim AbdulHay (r.a) Hazretleri Bab-ı Nun Adlı Kitabının 7. cildinde Cehennem Azapları biçimlerini bize şöyle naklediyor :

  Dostum Ezra* birgün gelip bana şöyle eyledi;
  - Ey Değerli Dostum AbdulHay dedem senin için hep şöyle derdi:
  - Ey Ezra* benim canım torunum sen ne olursa olsun bu Apbulhay'dan ayrılma.onun ile dostluğunu kesme,onun kalbini kırmaktan çok sakın,onun yanında fikrine bir destekci ol,ona kendine düşündüğün iyiliğin aynısı ile dua et,onu sevmeyenlere destek vermekten kaçın.
  - Ey Ezra* ilim konusunda ona sırf çekemedikleri için kin besleyenlere yakınlık gösterme.Bu zat için bizim alimlerimiz katibi levh diye anmışlardır.Bu zat ve soyu bizim alimlerimiz tarafından kabul görmüş ve hürmet ile anılan bir hane olmuştur.Musa Peyganber zamanından bu güne bir vasiyet olmak üzere Hz.Muhammed (s.a.v) ehlibeyti hakkında güzel zanda kalmamız konusunda büyüklerimiz bizi tembihlemiştir.
  - Ey Ezra* bu zattan ilim taleb etme konusunda geç kalma.onu iyice dinle ve hududu aşacak bir sorgudan haya et. O zat sana Bu dünya ve ahiret için çok iyi bir dost ve berattır.

  Güzel Dostum Ezra*'nın bu sözleri üzerine bende hakka yürüyen dedesi için Cenabı Allahtan hayır ve Şeffat diledim.

  Sonra Dostum Ezra* Sözüne Devam etti.

  - Ey AbdulHay ben dün yatağıma yatarken aklıma bir durum takıldı.düşüncem beni o kadar meraklandırdı ki cevabını öğrenmeye çok niyetim var inşallah bana bu konuda yardımcı olursun.

  Bende Ona ;

  - Sor bakalım Güzel Dostum Ezra* Merakın Nedir ?

  - Ey AbdulHay Cehennemde büyük azaplar nasıldır bana söylermisin ?

  - Ey Ezra* Cehennemde diğer azaplardan farklı olarak 6 çok şiddetli azap vardır.
  Bunlardan ilki şudur ki Bembeyaz bir büyük odanın içinde ki şuçlular zebaniler tarfından ayaklarından tutulup bu odanın duvarlarına vurulurlar ama kafaları patladığı halde duvarda hiç beyazlığına leke bulaşmaz.Bu Azaba duçar olanlar Namuslu kadınlara kötü hitapta bulunan kişilere yapılan bir cezadır.

  ikinci büyük azap hertarafı değerli cevherlerden oluşan büyük bir oda içinde ki cezalılara odanın tavanından arkası kesilmeyen sıcak ve çok ağır değerli taşlar bu odada ki suçluların üzerine dökülür ve bu değerli ve sıcak cevherlerden dolayı ezilip paramparça olup yeniden eski haline dönerler.Ve bu durum böyle sürüp gider.bu cezaya düşmelerinin nedeni dünyada ki malı mülkünü zina için kunlanmaları nedeniyledir.

  üçüncü büyük azap zebaniler tarafından başı kolları ayakları sürekli demir bir masada ezilen cezalılardır.Bu uvuzları ezildikten hemen sonra eski haline döner ve bu ceza böyle sürüp gider.bu cezaya düşmelerinin sebebi Dünyada fakir ve mazlumun hakkını ellerinde olan makamlarını kunlanarak gaspetmesinden ötürüdür.

  dördüncü büyük azap kırmızı renkte ve penceleri keskin bir kartalın yakaladığı cezalının kafasını gagazı ile delmesidir.bu kartalın gagası kızgın ateşten olup penceleri bir tutuşta Mağrip ve Maşrip arası mesafe kadar cezalıyı avucuna alır.
  buradakilerin bu cezaya düşmelerinin sebebi dünyada kibirliliğinden ötürü Allah kullarına eziyet eden kişiler olamalarındandır.

  beşinci büyük azap zebaniler derisini soydukları suçlunun derisini atıp bu halde cehennem tuzu denilen Afaz* içine gömerler ve üzerine sıcak demir dökerler.bu cezaya düşmelerinin sebebi vücudlarını satarak para kazanmalarından ötürüdür .

  altıncı büyük azap büyük ve keskin kılıçlardan oluşan bir değirmen taşı içine suçlular zebaniler tarafından atılır.Bunların kemiklerinin kırılması cehennemim üst katlarından bile duyulur.parçalara ayrılan cezalı değirmen taşından aşağı düşüp yine eski ahline döner ve yine değirmene atılır.bu cezaya güşmelerinin sebebi peygamber ailesi kanı dökmeleri ve peyganber soyuna eziyet etmelerindendir.

  - Ey Ezra* sana beyan ettiğim bu azaplar haricinde sayısını Allah'ın bildiği nice cehenneh azapları vardır.Bunların Her türlüsünden Allah Tüm müminleri koruyup muhafaza eylesin ( Amin,Amin,Amin )
  Anlamlar :
  ( Ezra* : Yahudi Kökenli bir küfeli Tüccar. ApdulHay (r.a) Hazretleri kendisini çok severdi. )

  Afaz* : Dünyada ki tuz cevherine benzemeyen yakıcı özelliği olduğu beyanedilen ApdulHay (r.a) Hazretlerinin kitaplarında adı sıkça adı geçen bir madde ) 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  cehennemde en hafif ceza cehennem ateşi ile ısınmış bir demirin üzerinde kırk yıl kalmaktır.Bakın en hafif ceza bile nasıl tüyler ürpertici eğer bu cezanın daha acı verenini yemek istemiyorsanız kötülük yapmayın cömert olun.Cehennemin en ağır cezası asfalt yolları eritip sımsıcak bir şekilde yutmak.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar öldükten sonra amellerine göre ya cennete ya cehenneme gönderilirler. cennete gönderilenler iyi amellere sahip olanlarken cehenneme gidenler ise amelleri kötü olanlardır. cehenneme giden insanlar işledikleri günahlara göre ceza alırlar.
+ Yorum Gönder