+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Sahurda Acıkmamak İçin Ne Yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sahurda Acıkmamak İçin Ne Yemeli
  Sahurda tok durmak için ne yenir


  Tüm Türkiye Perşembe gecesi ilk kez sahura kalkacak ve ilk oruç için hazırlanacak. kavurucu yaz günlerinde sahurda yeneceklerin önemi de artıyor.

  Sahurda yenilen yemeğin de fazla ağır olmaması gerekiyor. Uzmanlar sahuru erken kahvaltı gibi düşünerek gün boyunca tok tutacak, kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak protein içeriği yüksek besinlerden oluşan bir kahvaltı hazırlanmanız tavsiyesinde bulunuyor. sahurun kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı tüketilmesini öneriyor.

  Sahur menüsünde peynir çeşitleri ve yumurta protein kaynağı olarak yer almalı. Sucuk, salam ve sosis gibi şarküteri ürünleri sahur için oldukça ağır ve yağlı besinlerdir, bu nedenle tüketmemek daha yerinde olur. Ayrıca baharat içerikleri ile gün içerisinde daha fazla susamanıza neden olurlar. 2–3 dilim tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler ve 1–2 porsiyon meyveyi de sahur sofrasına eklemeyi ihmal etmeyin. Şekerli ürünler erken saatlerde acıkmanıza neden olacağından bu besinler için olan hakkınızı akşama bırakın. Zeytin hususunda da dikkatli olun ve 5-6’dan aşırıya kaçmayın. Çünkü zeytinlerin tuz içerikleri yüksektir ve susuzluk hissinin erken uyanmasına yol açarlar. Sahur sofrasının başlangıcını ve bitişini su ile yapın
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Uzmanlar sahurda hafif şeylerin yenmesi gerektiğini öneriyorlar. çünkü sahurun yenildiği vakitlerde ağır yemeklerin yenilmesi insanlarda kap krizi riskini arttırmaktadır. o yüzden hafif ve enerji verici şeyler yemeğe çalışın.
+ Yorum Gönder