+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Ramazan Bayramını Anlatan Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ramazan Bayramını Anlatan Yazı
  Ramazan bayramıyla ilgili yazı


  Ramazan bayramı gecesi ve sabahı ilâhî rahmetin her tarafı doldurup taşırdığı müstesna zamanlardır. Bayram namazına giderken bulunabilirse birkaç hurma yemek, câmîye giderken başlayıp hutbeye kadar zaman zaman tekbir getirmek sünnettir. Bayram namazına erkekler gibi kadınlar ve çocuklar da giderler. Hattâ âdet gören kadınların bile namaza katılmaksızın namazgâhın kenarında durmaları ve duaya, feyiz ve berekete katılmaları tavsiye edilmiştir. Zorluk ve engel bulunması halinde bayram namazı evde ve tek başına da olsa kılınabilir. Namazın vakti, bayram günü güneşin ufuktan üç metre kadar yükselmesiyle başlar, öğleye kadar (zevâl vaktine kadar) devam eder.

  Bayram günleri tebrik, ziyaretleşme ve nezih bir şekilde eğlenme günleridir. Sırf insanlardan, ziyaretleşme külfetinden kaçmak için bayramda şuraya buraya gitmek en azından bayrama saygısızlıktır, bencilliktir, rahatı sünnete tercih etme kabalığıdır.

  Bayram günlerinde ziyaretleşmeler yapılmalı, özellikle çocuklara hediyeler verilerek sevinmeleri sağlanmalı, yoksulların yüzleri güldürülmelidir. Keşke mümkün olsa da ziyarete gidilen yere tatlı vb. şeyler götürme âdeti kaldırılsa; çünkü hem israfa sebep olmakta hem de bazı bütçeler için külfet, dolayısıyla ziyaret engeli oluşturmaktadır.

  Bir bayram günü Hz. Âişe annemiz, genç kızlara tef eşliğinde millî şarkılar söyletiyor ve dinliyordu. Bu esnada Efendisi de (s.a.v.) onun dizine başını koymuş istirahat ediyordu. Babası Ebû Bekir geldi ve Peygamber evinde müzik icrâsını uygun bulmayarak engellemek istedi, Peygamberimiz “Bırak çalsınlar, bu bizim bayram günümüz” dedi.
 2. Fatma
  Administrator

  Ramazan Bayramı Ramazan ayı boyunca farz olan orucunda sonunu ifade eder. Bayramlarda bakımlı düzenli olmak adettendir. Ramazan bayramında bayram namazından önce tatlı yemek, hurma yemek, sünnettir. Türkiye'de Ramazan ayı ve bayramı ile özdeşleşen bir başka kültürel öğe de gölge oyunudur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ramazan bayramı ramazan ayından sonraki gündür. ramazan bayramında insanlar bayramlaşır , akraba ziyaretlerine giderler. ramazan bayramı ramazan b ayında oruç tutanlara orucun bittiğinin habercisidir.
+ Yorum Gönder


ramazan bayramını anlatan yazı,  bayramı anlatan yazılar,  ramazan bayramı anlat,  bayram sabahını anlatan komPozisyon,  ramazan bayramını anlatan kısa yazı