+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Güzel ahlakla ilgili kıssalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Güzel ahlakla ilgili kıssalar
  Güzel ahlakla ilgili kıssalar

  Güzel ahlakla ilgili kıssalar.jpg


  Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i havâle etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebrîzî hazretleri mescidde talebelere bir kerpiçle teyemmüm nasıl yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç suâl sormak istediklerini belirttiler Şems-i Tebrîzî;
  "Sorun!" buyurdu. İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı.
  Sormaya başladı:
  "Allah var dersiniz ama görünmez göster de inanalım."
  Şems-i Tebrîzî hazretleri;
  "Öbür sorunu da sor!" buyurdu.
  O;
  "Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz sonra da ateşle ona azâb edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azâb eder mi?" dedi.
  Şems-i Tebrîzî;
  "Peki öbürünü de sor!" buyurdu.
  O;
  "Âhirette herkes hakkını alacak yaptıklarının cezâsını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar karışmayın!" dedi.
  Bunun üzerine Şems-i Tebrîzî elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci derhâl zamânın kâdısına gidip dâvâcı oldu.
  Ve;
  "Ben soru sordum o başıma kerpiç vurdu." dedi.
  Şems-i Tebrîzî;
  "Ben de sâdece cevap verdim." buyurdu.
  Kâdı bu işin açıklamasını istedi. Şems-i Tebrîzî şöyle anlattı:
  "Efendim bana Allahü teâlâyı göster de inanayım dedi. Şimdi bu felsefeci başının ağrısını göstersin de görelim."
  O kimse şaşırarak;
  "Ağrıyor ama gösteremem." dedi.
  Şems-i Tebrîzî;
  "İşte Allahü teâlâ da vardır fakat görünmez.
  Yine bana ateşle nasıl azâb edileceğini sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Hâlbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı.
  Yine bana;
  "Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz." dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyâda küçük bir mesele için hak aranırsa o sonsuz olan âhiret hayâtında niçin hak aranmasın?" buyurdu
 2. Fatma
  Administrator

  Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Büyüklerden Ebu Osman El-Hayri’yi ziyafete davet ettiler. Huyu güzel olanın her yanı güzeldir. Fakat huy güzelliği, huysuzlukla test edilmeden ispatlanmış olmaz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Güzel ahlaklara sahip olmanın en güzel yolu allahın emirlerini gerektirdiği gibi yerine getirmektir. toplum içinde güzel ahlaklara sahip bireyler diğer bireylerede örnek olur ve toplumda daha fazla güzel ahlaklı bireyin yetişmesine vesile olur.
+ Yorum Gönder


güzel ahlakla ilgili kıssalar,  ahlak ile ilgili kıssalar,  güzel ahlak ile ilgili kıssalar,  ahlakla ilgili kıssalar,  güzel ahlakla ilgili menkıbeler,  Güzel ahlâk kıssaları