+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kurban Bayramı tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  Kurban Bayramı tarihçesi

  Kurban Bayramı tarihi hakkında bilgi


  kurban1.jpg

  İslam dinince kabul edilen ve her yıl kutlanan iki bayramdan birisi olan Kurban Bayramı bu sene 08.12.2008 – 11.12.2008 tarihleri arasında kutlanacak. Hükümetin “idari izin” vermesiyle kamu çalışanlarının ve devlet memurlarının 9 gün tatil yaparak kutlayacağı bu bayramda her sene olduğu gibi ipini koparan kurbanlıkların sokak maceralarını, kurbanı keseyim derken www.alasayvan.net elini, ayağını kesen acemi kasapların hastane görüntülerini izleyeceğiz televizyonlarımızdan. Peki nedir bu bayramın tarihçesi, kutlanış hikayesi; neden bu bayramı kutluyoruz ve “kurban” kesiyoruz?

  İlk Kurban Bayramı
  Kurban Bayramı islami kaynaklara göre ilk kez 624 yılında Medine’de, Hz. Muhammed’in müslüman cemaate kıldırdığı “ilk kurban bayramı namazının” ardından vermiş olduğu hutbede kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi, Allah’a adanarak kesilecek kurbanın kazandıracaklarını açıklaması ile beraber kutlanmıştır. Bu tarihten sonra da bu gelenek bayram şeklinde süregelmiştir. Hz. Muhammed kendisi de ilk Kurban Bayramı’nda 2 kurban kestirmiştir. Bunlardan bir tanesinin duasını: “Allah’ım! Bu senin birliğine ve senden bana gelenlere şehâdet eden bütün ümmetim namınadır.” şeklinde yaparken diğerinin duasını: “Allah’ım! Bu da, Muhammed ve Muhammed’in ev halkı içindir.” şeklinde yapmıştır. Bu da aslında kurbanın hem toplumsal hem de bireysel bir yön taşıdığına en güzel örnektir.

  Kurban Bayramı, müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının www.alasayvan.net onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram olarak da tanımlanabilir. İslam dininde kullanılan ve bayram günlerini tespit etmekte temel alınan takvim “Ay takvimi” olduğu için “Gregoryen takvimi” yıllarında farklı günlere denk gelir. Aynı sebeple aynı Gregoryen yıl içerisinde iki Kurban Bayramı da yaşanabilir. Örnek olarak 2005-2012 yılları arasında, Kurban Bayramı aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır:
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kurban bayramı islam dininin iki bayramlarından biridir. ilk kurban bayramı 624 yılında medinede kutlanmıştır. ve o gün bugündür kurban bayramı halen kutlanmaktadır.
+ Yorum Gönder