+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Peygamber resul nebi kavramları anlamları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Peygamber resul nebi kavramları anlamları
  Peygamber kavramları anlamları


  Peygamber" kelimesi Farsça bir kelime olup, haber getiren anlamındadır. Dilimizdeki anlam, Yüce Allah’ın, emir, yasak ve hükümlerini kullarına bildirip açıklamak üzere, insanlar arasından seçip görevlendirdiği elçi demektir.

  Peygamber resul nebi kavramları anlamları.jpg

  Kur’an-ı Kerîmde peygamber kelimesinin yerine Resûl ve Nebî kelimeleri geçmektedir ki, elçi ve haber getiren anlamındadır. Dînî anlamları bakımından Resûl ile Nebî arasında fark vardır.

  Resûl, Allah tarafından kendisine kitap gönderilmiş peygamber demektir.

  Nebî, Allah tarafından kendisine kitap gönderilmemiş, fakat önceki peygamberlerin şeriatını tebliğ ile mükellef peygamber demektir. Nebîler de Cebrail aracılığı ile Allah’tan vahiy almışlardır.

  İman esaslarından biri de peygamberlere inanmaktır. Peygamberler, Allah’ın seçtiği, eğittiği ve yetiştirdiği insanlardır. İnsan kendi çabaları ile, eğitim ve öğretimi ile peygamberliği elde edemez. Allah, peygamberliği dilediğine verir. Onlar, Allah ile kullar arasında elçilerdir. Yüce Allah’ın, kullarına hak yolu göstermek için gönderdiği ilk peygamber Hz. Adem (a.s), sonuncusu Hz. Muhammet (s.a.v) ve bu ikisi arasında gelip geçen peygamberlerin hepsinin hak olduğuna, Allah tarafından gönderildiğine inanmak farzdır.
 2. Fatma
  Administrator

  Peygamberlere iman konusu İslam dininin ve diğer geçmiş semavi dinlerin bilinmesinde önemli yeri bulunan bir esastır. Peygamber de kendisine Rabbi tarafından indirilene iman etti, müminler de. Her biri Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamberler bir nevi elçidirler. onlar allah tarafında seçilmiş ve allahın yolunda olmayanları doğru yola getirmeye çalışan bizim gibi yiyip içen insanlardır.
+ Yorum Gönder


muhammed yazısı,  muhammed yazisi,  hat yazıları,  muhammed hat yazısı,  hat yazısı muhammed,  muhammed yazısı hat