+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Cuma namazına gelenleri melekler yazar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cuma namazına gelenleri melekler yazar


  Cuma namazına gelenleri melekler yazar hakkında bilgi


  Buhâri ve Müslim’in Ebû Hüreyre’den naklettikleri hadis-i şerifte şöyle buyurulmaktadır:

  “Cuma namazına ;

  ***Birinci saatte gelene bir deve kurban etmiş sevabı verilir,

  ***İkinci saatte gelene bir sığır kurban etmiş sevabı verilir,

  ***Üçüncü saatte gelene boynuzlu bir koç kurban etmiş sevabı verilir,

  ***Dördüncü saatte gelene bir tavuk sadaka etmiş sevabı verilir.

  Hatip minbere çıktığı zaman gelenler için durum şudur:

  Sahifeler kapanmış,kalemler kaldırılmış,hutbeyi dinlemek üzere melekler minberin etrafına toplanırlar.Artık ondan sonra gelenler yalnız cumayı kılmak için gelir ve sayılan faziletten mahrum kalırlar.”

  Cuma namazına gelemeyen kimselere melekler şöyle seslenirler:

  Eyvah!Ne oldu,neden geri kaldı diye birbirlerine sorarlar.Sonra,Allah’ım,bu gelemeyen kulun fakir ise sen ona helal mal ver,eğer hastalığından gelemediyse şifa ver,meşgalesinden gelemediyse huzur ver,şayet eğlence ve oyun oynayacağım diye gelemediyse ona ibadetin zevkini tattır”diye dua ederler.

  Cuma günü olunca melekler ellerinde gümüş sahifeler ve altından kalemler olduğu halde mescidlerin kapısında oturur ve sıra ile ilk gelenleri kaydederler.İşte bundan dolayıdır ki,müminler de cumaya gereken önemi vermeli,Cuma için süslenmelidir.Cuma için süslenmek üç şeyle olur:

  1-Yıkanmak ve misvak kullanmak

  2-Temiz elbise giymek

  3-Güzel koku sürünmek

  Tırnakları kesmeye çalışmalı,tıraş olmalı,bıyıkları kısaltmalı ve taharetin gerektirdiği şeyleri gereği gibi yapmalıdır.Bu hallere devam edenler için Allahu Teâla,hastalığı kaldırır,şifa ihsan eyler.Muhakkak Allah meleklere,cumaya itaat edenlere siz de istiğfar edin emrini vermiştir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Yazarlar çünkü zamanında gelenler ile daha geç gelenlerin sevapları aynı değildir. Namaza ne kadar erken giderseniz o kadar fazla sevap kazanırsınız.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Cuma namazına gelen müslümanlara melekler sevaplar yazar. örneğin cuma namazının birinci saati gelenlere bir deve kesmiş sayılır, ikinci saatinde gelen bir sığır kurban etmiş sayılır, işte melekler bunları yaptıklarına eş değer sevaplar yazarlar.
+ Yorum Gönder