+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Allah ile ilgili güzel hikaye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Allah ile ilgili güzel hikaye

  Allah Kerim yaşanmış bir hikaye


  Allah ile ilgili kısa hikaye1.jpg.

  YILLARIN marangozuydu. Saçlarını o küçük atölyesinde ağartmıştı. Eskisi kadar işi yoktu artık. Fabrika mamulü eşyalar piyasayı istila etmişti. El işi özel imalat meraklıları dışında kimse gelmiyordu,
  dükkânına. Hani neredeyse birer sanat eseri olan masalar, sehpalar, kitaplıklar yapar, geçimini bununla sağlardı. En iyi tahtaları kullanır, görülmedik bir özenle çalışırdı.

  Tahta mı gerekiyor, keresteciye mutlaka kendisi gider; ceviz, gürgen, çam cinsinden en iyi tahtaları bizzat seçip alırdı. Üzerlerinden en az bir yıl geçmedikçe bu tahtaları asla kullanmaz, kurumalarını beklerdi. Bu yüzden de yaptığı eserlerinde en küçük bir ayrılma, eğilme, bükülme olmazdı. İmal ederken pek az çivi kullanırdı, Demir çivi eşyanın ömrünü kısaltır derdi.

  İşinde gayet titizdi. Az konuşur, sorulan sorulara kısa cevaplar verir, ücret konusunda hiç pazarlık etmezdi. Tanıyanlar bilirlerdi bu huyunu, tanımayan müşteri gelir de fiyata itiraz ederse, sözü uzatmaz, Ben hakkımdan fazlasını istemem der, pahalı geliyorsa başka bir marangoza gitmesini söylerdi. Sinirliydi biraz, bu huyunu bilir, kimseyle tartışmamaya çalışırdı.

  Sabah namazından beri çalışıyordu. Bir hayli yorulmuştu. Sipariş edilen bir masayı daha bitirdikten sonra, Bugünlük bu kadar yeter deyip oturdu. Kurban bayramına üç gün kalmıştı, kurbanlık alması gerekiyordu. Bir bardak çay içeyim de ondan sonra giderim dedi. Kendi kendine konuşurdu yalnız zamanlarında. Emektar aletleriyle sohbet ederdi bazen. Bunlar onun organları gibiydi.

  İki dükkân ötedeki çay ocağına gitti, selam verip bir sandalyeye oturdu. Onun her zaman orta açık çay içtiğini bilen garson, sormaya bile lüzum görmeden getirdi çayını. Şekeri karıştırırken, kendisi gibi emektar ustalardan biri olan arkadaşı kapıda belirdi. Sonra da gelip yanına oturdu. Tornacıydı adam. Son zamanlarda iyice yaşlanmış, işini göremez olmuştu. Dalgındı, hüznün resmi mürtesemdi yüzünde.

  Söz kurbandan açıldı, konuştular bir iki satır.

  Biraz sonra gidip kurbanlık alacağım dedi marangoz.

  Tornacı dalgın gözlerle,
  marangozun yüzüne bakıyordu. Söyleneni işitiyor ama anlamıyordu. Marangoz farkına vardı bunun:

  Canın sıkkın dedi.

  Evet

  Sebep

  Bir talebe var Üniversitede okuyor.

  Ne var bunda

  Önüm sıra yürürken birden yere yıkıldı çocuk.

  Niye

  Kaldırdım hemen. Sebebini sordum. Önce söylemek istemedi. Israr ettim Açlıktan başı dönmüş

  Kimi kimsesi yokmu peki

  Gurbet hali, bilirsin. Arkadaşları var gerçi. Bizim binanın bodrum katında kirada oturuyorlar. Hepsi memleketlerine gitmişler.

  Bu niye gitmemiş?

  Gidememiş. Para beklemiş ama gelmemiş parası. Ailesi fakirmiş anlaşılan, gönderememişler. Cebindeki üç beş kuruş da bitince aç kalmış. Kimselere söyleyememiş derdini.

  Marangoz şakaklarını ovdu bir süre. İri bir eli, nasırlı parmakları vardı. Âdetiydi, canı sıkıldı mı iyice bastırarak alnını, şakaklarını, göz çukurlarını ovardı. Tornacıyı ilk kez görüyormuş gibi bakarak sordu:

  Sen ne yaptın peki?

  Ne yapacağım dedi Tornacı, aldım eve götürdüm. Allah ne verdiyse beraber yedik. Lakin fazlasını yapamadım. Benim de meteliksiz zamanıma rast geldi. Kalktım buraya geldim, belki bir iş çıkar diye.

  Çıktı mı peki?

  Tornacı Nerde o eski günler! dercesine elini sallayıp sustu. Önüne konan çayı karıştırmaya başladı. Şeker atmayı unutmuştu.

  Marangoz da susuyordu. Bir yanda evde kurban bekleyen hanımı vardı, öte yanda parasızlıktan yere yıkılan bir garip ,
  talebe. Elini cebine attı, bütün parasını çıkarıp tornacıya uzattı:

  Götür ver! dedi, Söyle ona, memleketine gitsin.

  Tornacı hayretle baktı:

  Hepsini mi?

  Hepsini.

  Kurban alacaktın hani?

  Allah kerim! dedi Marangoz, başka da bir şey söylemedi.

  Uzunca sustular. Tornacı parayı cebine koyup gitti. Marangoz da atölyeyi kapatıp evin yolunu tuttu. Yürüyerek gitmek zorundaydı, son parasını da çaycıya vermişti çünkü.

  Evde, Kurbanlık almadın mı Bey? diyen hanımına da Tornacıya verdiği cevabı verdi:

  Allah kerim!

  Kadın başka soru sormadı. Tanırdı kocasını. Sessizce sofra hazırlamaya başladı.

  İkinci gün tekrar atölyesine gitti Marangoz. İş elbisesini giyip tezgâhının başına geçti. Çam ve tutkal kokuyordu atölye. Yıllardır bu kokuyla yaşamıştı. Bu koku elbisesine de siner, her nereye gitse onunla gelirdi. Eline planyayı aldı, işe başlayacaktı ki kapıda bir adam belirdi:

  Merhaba usta!

  Merhaba!

  Adam eşikte duruyordu, arkası güneşe,
  dönük olduğu için yüzü iyi seçilmiyordu. Marangoz tanıyamamıştı. Adam anladı durumu, bir iki adımda içeriye girdi.

  Beni tanıyamadın galiba.

  Evet.

  Üç ay kadar önce sana bir iş yaptırmıştım. Çalışma odam için masa, sehpa, kitaplık falan Paranın bir kısmını vermiş bir kısmını sonraya bırakmıştım. Şimdi hatırladın mı?

  Hatırlar gibi oldum. Gebzeliydin galiba.

  Evet Ya usta, kusura bakma, parayı geciktirdim. Bir türlü yolum düşmedi buralara. Sen de arayıp sormadın.

  Cebinden bir deste para çıkartıp uzattı Marangoza:

  Buyur. Bayram yaklaştı, lazım olur. Hakkını helal et.

  Marangoz parayı alıp tezgâhın üstüne koydu.

  Buyur bir çay iç dedi.

  Sağ ol usta, başka zaman. Arabayı çalışır vaziyette bıraktım. Bana müsaade.

  Ustanın elini sıkıp gitti adam.

  Marangoz parayı saydı.

  Kurban bayramı için ayırıp da sonra Tornacıya verdiği paranın ,
  tam iki katıydı!

  En küçük bir hayret ifadesi belirmedi yüzünde. Hafifçe gülümsedi ve Allah kerim! dedi

  NOT: alintidir ve bu yüzden tirnak isareti olan yerleri kutucuk olarak gösteriyor, ya benim pc de var bir sorun yada yazida ama düzeltemioyrum oralari
 2. Fatma
  Administrator

  Tek ve benzersiz Allah inancı İslam'ın temeli ve İslami inanışın esasını oluşturur. Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor; "Ey muhammed, de ki: Allah'ı seviyorsanız buna uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Allahın insanlara yaşattığı birden fazla güzel hikayeler vardır. bunların en güzeli ve mucizevi olanları allhın peygamberleri ile yaşanılan ilginç olaylardır. örneğin allahın davetiyle allahın huzuruna çıkan hazreti muhammedin yaşadıkları.
+ Yorum Gönder


allah sevgisi ile ilgili hikayeler,  allah sevgisi ile ilgili kısa hikayeler,  allah ile ilgili hikayeler,  allah ile ilgili hikayeler kısa,  sevgi ile ilgili kısa hikayeler,  allah sevgisi ile ilgili kıssalar