+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Cehennem azabı ile ilgili yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Cehennem azabı ile ilgili yazılar


  Kabir azabı var mıdır, bununla ilgili Kur'an'da ne gibi ayetler vardır


  Cehennem azabının çok farklı şekilleri olmakla birlikte bunları üç ana gurupta toplayabiliriz. Birisi orada bedenlerin yanmasından duyulacak ıstırap ki azap denilince daha çok bu mana akla gelir. İkincisi, ruhların duyacakları elem ve teessürler. Üçüncüsü ise, cehennem ateşinin nursuz ateş olması dolayısıyla, o azaplara bir de sürekli karanlıkta bulunmanın verdiği akıl almaz sıkıntının eklenmesi.

  Cehennem: Allah ın azap diyarı ve kahır ülkesidir. Elem ve ıstırap yurdu, hıçkırık ve pişmanlık beldesidir. Cennette rıza ile lezzet birlikte zevk edildiği gibi, cehennemde de azapla gazap beraber tadılacaktır; hem de zifiri karanlık içinde. Allah' ın rızasına mazhar olmanın ruha verdiği haz, cennetteki nimetlerin lezzetinden çok ileri olduğu gibi, onun kahrettiği ve cennetinden uzaklaştırdığı bir asi kul olmanın manevi elemi de, ateş azabından çok daha fazladır. Şeytanla birlikte yanmanın elemine, bir de peygamberlerden (a.s), velilerden ayrı kalmanın elemi katılacak ve ruh bu manevi ıstırapla kıvranıp duracaktır.

  Dünyada Allah ın emirlerine karşı büyüklük taslayanlar, orada ebediyen zilleti tadacaklar, bu dünyada nefislerinin emrine girenler, orada aralıksız pişmanlık çekeceklerdir. Burada şeytanın peşini bırakmayanlar, orada ona en büyük düşman kesilecekler ve azap arkadaşları olan şeytanın "ben size bir şey yapmış değilim, aklınızı kullansaydınız." diye çıkışması ise onları büsbütün çıldırtacaktır.

  Oraya girenler, kendilerini yoldan çıkaran kötü arkadaşlarına da düşman kesilecekler, ama artık her şeyin vakti geçmiş olacaktır. İnsanın bu dünyada maddi ve manevi bu kadar değişik ıstırapları çekmeye müsait yaratılması işaret ediyor ki, bu elemlerin en ileri dereceleri, asi kulları cehennemde yakalayacak, onları hem bedeni, hem de ruhi ıstıraplarla kıvrandıracaktır. Resulullah Efendimiz (asm.), cehennemin etrafının nefsin hoşuna gidecek şeylerle sarılı olduğunu bize haber veriyor. Öyle ise nefsimize uyarak bir günah işlediğimizde hemen cehennemin sıcağını hissetmeli ve tövbe ile ondan derhal uzaklaşmalıyız
  Alaaddin Başar.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanlar bu dünyaya alllah tarafından bir sınava tabi tutulmak için gönderildiler. bu yüzden bu dünyada işledikleri en küçük kötülüğün cezasını cehennemde verirken en küçük sevabının da mükafatını cennette görecektir. anlayacağınız bu dünyada yaptığınız her şeyin öldükten sonra bir karşılığı vardır.
+ Yorum Gönder