+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Hacca gidenlerin sembolik olarak şeytan taşlamalarının amacı ve anlamı ne olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hacca gidenlerin sembolik olarak şeytan taşlamalarının amacı ve anlamı ne olabilir

  Şeytan taşlamanın amacı


  Şeytan taşlamak, haccın gereklerindendir. Peygamberimizin yaptığı bir ibadettir. Mina'da şeytan taşlanır. Peygamberimiz'in, Akabe cemresini atmak için Müzdelife'den yedi taş topladığı rivayet edilir. Bayram sabahı, ortalık ağarınca hacılar sabah namazını kılıp Müzdelife'den ayrılırlar. Mina'ya varınca Akabe cemresini atarlar (Büyük Şeytan'ı taşlarlar). Birbiri ardınca yedi taş atılır. Taşları attıktan sonra kurban kesilir. Daha sonra Mekke'ye gidilir, ziyaret tavafı yapıldıktan sonra tekrar Minâ'ya dönülür. İkinci, üçüncü ve dördüncü günü her üç şeytana yedişer taş atılır. Bu taşlan atmak vaciptir.

  Taş atılacak birinci yere Suğrâ (Küçük Şeytan), ikincisine Vustâ (Orta şeytan), üçüncüsüne Kübrâ (Büyük Şeytan) denir. Orta Şeytan taşlama yeri, küçüğünden 155 metre ötede, büyük şeytan taşlama yeri de orta şeytandan 155 metre ötede bulunmaktadır. Mina'nın girişinde bulunan bu şeytan sembolleri, altlı üstlü beton yol içine alınmış ve genişçe bir daireyle çevrilmiştir. Üstten de alttan da taşlanabilir. Asıl amaç, oradaki taşı taşlamak değildir. O bir simgedir. Asıl amaç, kişinin içindeki nefis, kibir, gurur şeytanını taşlamak, gurur ve kötülük kaynağı egonun (bencilliğin) başını ezmektir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Hacca gidenler haccın bir gerekliliği olan şeytan taşlama işlemini yaparlar. bunun amacı peygamber efendimizinde yaptığı bir ibadet olmasıdır. şeytan taşlama işlemi mina da yapılır.
+ Yorum Gönder