+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Kul Hakkı Ile Ilgili Dini Yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kul Hakkı Ile Ilgili Dini Yazılar
  kul hakkı ile ilgili dini yazı 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Kul Hakkı Ile Ilgili Dini Yazı


  1- Mali olan kul hakları:
  Hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.

  Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyet'e hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder. Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Gönlü alınmazsa, ahirette af olunması, çok güç olur.

  2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları:
  Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.

  Önce tevbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hakimden cezalandırılmasını ister. İslamiyet'te kan davası yoktur.

  3- Irza dokunan kul hakları:
  Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir.

  Tevbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz.

  4- Mahremi olan kul hakları:
  Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.

  Tevbe ve istiğfar eder. Fitne çıkmak ihtimali yoksa, sahibi ile helalleşir. Fitne ihtimali varsa helalleşmek yerine, ona dua eder ve onun için sadaka verir. Yaptığı ibadetlerin sevaplarını ona bağışlar. Fitne ihtimali olunca, helalleşirken işlediği günahları bildirmeyip, bendeki bütün haklarını af et demekle yetinir.

  5- Dini olan kul hakları:

  Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fâsık demek. Bid’at çıkarıp veya mevcut bid’atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak. Açıktan oruç yiyerek veya açıktan başka haram işleyerek kötü örnek olmak. Bu günahlar için de tevbe etmek, hak sahipleri ile helalleşmek gerekir
  .

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Kul Hakkı

  Kul hakkı en büyük günahlardandır. Yapılan her günahın tevbesi vardır Allahu Teala ne kadar günahkar olursanız olun tevbe edin buyurmaktadır. En büyük kul hakkı bir insanı öldürmektir. Maide suresinin 32. ayetinde Allahu Teala şöyle buyurmaktadır. “Kim bir nefsi kısas yahut yeryüzünde fesat çıkarma sebeplerinin biri olmaksızın öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir.” Rabbimiz bütün günahları bağışlamakla müjdeliyor insanoğlunu. Fakat kul hakkını dünyadayken halletmek gerekmektedir. Helallik almak gerekmektedir. Başka bir kulun bedenine veya malına zarar vermek veya taciz etmek veya çalmak, gıybetini yapmak kul hakkına girmektedir.

 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kul hakkı işlenen büyük günahlardan biridir. hatta allah her günahı affederken bir tek kul hakkını affetmez. kul hakkı insanların kendişlerine ait hakları hiç düşünmeden onların mallarına gözdikmekle de olur. örneğin birine iftira etmek kul hakkı sayılır , yada birinin malıunı çalmakta kul hakkı sayılır.

+ Yorum Gönder