+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Öfkenin dinimizdeki yeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Öfkenin dinimizdeki yeri


  Öfkenin dinimizdeki yeri nedir


  Öfke; kişinin hoşuna gitmeyen bir şey karşısında intikam arzusuyla gösterdiği saldırganlık hissidir.
  Kötü huylardan biri de öfkedir. Buna gazap da denir. Gurur ve kibirden doğan öfke insanı zarara götürür.
  " Öfkeyle kalkan zararla oturur " sözü bunu en güzel bir şekilde ifade eder. Çünkü öfkeye kapılanlar çoğu kez hatalı işler yaparlar, yalnış kararlar vererek başkalarına haksızlık ederler. Bu da onların zarar etmelerine yol açar.Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de öfkelerini yenen kimselerden övgüyle bahseder:  " O takva sahipleri, bollukta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlarve insanları affederler. Allah güzel davranışta bulunanları sever." (Al-i İmran Suresi: 134)

  İbni Mesud (r.a) şöyle anlatıyor:  " Resulullah (s.a.v.) bir gün: " Sizce aranızda pehlivan kimdir? " diye sordu. Ashabı (r.anh) " Güreşte erkeklerin yenemediği kimsedir" dediler. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) " Hayır, gerçek pehlivan öfkelendiği zaman nefsine hâkim olup öfkesini yenen kimsedir." (Müslim Ebu Davud)


  buyurdu.

  Kendi nefsi için öfkelenmek, olur olmaz şeylere sinirlenmek insanı telike ve zararlı şeylere sevk eder. Ancak Allah'ın emir ve yasklarına uyulmadığı, ve hukukun çiğnendiği anlarda öfkelenmek dinin bir gereğidir. Din düşmanlarına, düşmanlıkları devam ettiği sürece kim ve öfke duymak, onlara sert davranmak Allah'ın bir emridir.Rabbimiz Müslümanların, İslam'a düşmanlık besleyen kafirler karşısında nasıl davranmaları gerektiğini şu şekilde bildirmiştir: " Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunan (Mü'minler), kafirlere karşı şiddetli kendi aralarında ise merhametlidirler." (Fetih Suresi: 29)
 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Öfke dinimizde büyük bir pişmanlık kaynağı olarak geçmekte.Öfkeyi ancak oruçlu yani ramazan ayında tutmak kolay ama diğer aylarda tutmak birz zordur.çünkü öfke insanın aklını ve olmayacak şeylere iten bir duygudur.öfke hakkında ötasözü olarak şu söze aklımza oturtmak ve olabilecek olayları bir kez daha düşünüp doğru yola sevk güzel söz"öfkeyle kalkan zararla oturur"atasözü aklımıza gelmeli ve bu sözle hareket edilmeli.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Öfkenin dinimizde yeri yoktur. çünkü biliyoruz ki öfkeyle kalkan zararla oturur. o yüzden insanlar öfkelendikleri zaman yaptıkları kötü şeyler yüzünden daha sonra pişmanlık duyabilir. insanların böyle bir duruma düşmemeleri için sabırlı olmalıdırlar.
+ Yorum Gönder


öfkeyle kalkan zararla otururdinimizdekiyeri