+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Er Rahman esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Er Rahman esması


  Er Rahman esmaül hüsna


  Dünyada herkese ve her canlıya acıyan, onları koruyan, eşirgeyen ve bağışlayan demektir. Bu isim, AllahüTeâlâ hazretlerinden baskasına asla sıfat olamaz.
  Kur'ân-ı Kerîmde, 'Allah' lafz-ı kebirinden (cellecelâlühû) sonra en çok kullanılan 'Rahman ismi; dünyadaki tüm mahlûkata rızklarını veren onlar için hayır ve rahmette buyuran, yine onların hepsine sayısız nimetler veren anlamlarına da gelir.

  'Rahmet' kökünden türetilmiş olup, kamusta 'acıma, merhamet etme, şefkat gösterme' anlamlarına gelir. Hak Teâlâ bu sıfatıyla yarattığı her varlığa rızkını verir. O sonsuz merhamet sahibidir.

  "Ve 'Rahmân'ın kulları: O kimseler ki, dünyada tevazu ile yürürler ve cahiller kendilerine laf attıkları zaman 'selametle' derler" (Bu mübarek ismin zikrine devam eden bir Müslüman, dünyada ve ahirette Cenab-ı Hakkın ihsanına mazhar olur. İstekleri yerine gelir. Maddi ve manevi nimetlere ulaşır. Sıkıntı çekmez.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Er rahman allahın sahip olduğu mükemmel isimlerden biridir. allahın yarattığı bütün canlılara merhametli davrandığı onlara acıdığı anlamına gelmektedir. allah çok büyük bir bağışlayıcıdır.
+ Yorum Gönder