+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda El Kabid Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  El Kabid Esması

  Esmaül Hüsna El Kabid hakkında bilgi


  Scan.jpg

  Bütün varlık Allahü Teâlanın kudreti altın dadır. İstediği kulundan, ihsan ettiği serveti, evlat veya ayali yahut hayat zevkini, gönül fe rahlığını alıverir. O adam zenginken fakir olur, yahut evlat acısına boğulur veyahut huzursuz luk içine düşer, işte bu haller el-Kâbid isminin hükümleridir.

  Zenginken fakir olanları, güçlü iken zayıf olanları, yüksek makamlardan düşenleri, bilginken bunayanları gördüğümüz gibi, fakirken zengin olanları, Mekkede zayıf görüldüğü halde Minede güçlenenleri, Bilal-i Habeşi gibi kâfirlerin kölesi iken müminlerin efendisi olanları, Yusuf (a.s.) gibi hapishaneden Mısıra sultan olanları, Ümmi iken kıyamete kadar gelecek insanlara ilim öğreticisi olan Hz Muhammed'i yaratan Odur.

  Kabid ve Basite iman eden bir mümin haksız insanların ellerine aldığı, zimmetine geçirdiği hakları onlardan alarak hak sahiplerine dağıtarak birini daraltırken, haklıların dışını ve içini genişletir.

  Bir mümin, samimiyetle bu ismi tekrar ederse, her türlü sıkıntıdan, zulümden kurtulur. Kötü alışkanlıklardan uzaklaşır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El kabid allahın güzel isimlerinden biridir. el kabid demek allahın dilediğinin rızkının azalta bildiğini dilediğinin canını yani ruhunu alabildiğini anlamına gelmektedir. allahın doksan dokuz isminin sadece birinin anlamını bilmek allahın ne kadar büyük olduğunu göstermeye yeter.
+ Yorum Gönder