+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Ya Cami Esması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Ya Cami Esması

  Esmaül Hüsna El Cami ile ilgili Bilgi  Arapçada 'toplama, toplanma, bir araya getirilme gibi anlamlar taşıyan cem kökünden bir sıpat olup, daha geniş anlamda; bazı hakikaüeri iç ve dıştaki zıt işleri birleştirici; kıyamet gününde yeryüzünde olan ins, cin ve şâir yara tılanı bir araya getirici; insanların dağılmış bulunan et, kemik, kafa ve şâir uzuvla rım tekrar birleştirici olan Allah'ü Teâlâ Hazretlerini kuşkusuz ki Sen, insanları, ge leceğinde hiç şüphe olmayan bir günde camisin (toplayacaksın).

  "Şüphesiz Allah, belirlediği süreyi şaşırmaz." (Al-i İmran Sûresi, 3/9)
  Birbirini seven kalpleri bir araya getiren ve kaynaşmalarım sağlayan Odur. Ölüm den soma dağılıp yok olan beden parçalarını tekrar dirilişle bir araya getiren, ölümle birbirinden tamamen ayrılan ruh ve bedeni yeniden birleştiren Odur. Kıyamet günü bütün insanları huzurunda toplayacak, zalim ile mazlumu bir araya getirecek Odur.

  Bir mumin bu mübarek ismi zikretmeye devam edip, araştırırsa aradığını bulur; dargınları barıştırmak veya evi terk edeni geri getirmek için de bu mübarek ismi zik retmeye devam ederse amacına ulaşmış olur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  El cami esmaül hüsnada yer alan allahın doksan dokuz isimlerinden biridir. zıt olan iki şeyi bir araya getirmek, kıyamette her türlü mahlukatları bir araya toplamak anlamına gelmektedir.
+ Yorum Gönder