+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Yazılar Forumunda Dinlerde Önemli Günler ve Geceler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Dinlerde Önemli Günler ve Geceler


  Dinlerde Önemli Günler ve Geceler Hakkında bilgi


  Dinlerin günlük, haftalık ve yıllık ibadetleri bulunur. Kut sal gün ve geceler, haftalık ve yıllık ibadetlerdir. Kutsal gün ve gecelerde daha fazla ibadet edilir. Bu günler ve geceler bayram havasında geçer. Kutsal gün ve gece ler güneş veya ay takvimine göre düzenlenir.

  Müslümanlar yıl içinde kurban ve ramazan bayramını kut lar. Kurban Bayramı hicri takvimin zilhicce ayının 10-13. günlerinde kutlanır. Cuma günü cemaatle kılınan cum namazı vardır. Bayram gününün sabahında kılınan bayram namazından sonra kabirlere ve büyüklere ziyarete gidilir, bayramlaşılır. Kadir gecesi Kur'an-ı Kerim'in in dirildiği gecedir. Mevlit kandili Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğum günü anısına kutlanır. Miraç Kandili'yle Hz. Mu hammed'in (s.a.v) Miraç Olayı anımsanır. Günahlardan arınma günü olarak Berat Kandili, haram ayların başı ol ması dolayısıyla Regaip Kandili kutlanır. Muharrem ayı nın onuncu günü de Aşure Günü olarak değerlendirilir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bütün dinlerin kendilerine özgü özel ve önemli günleri ve geceleri vardır. örneğin müslümanlıkta ,kadir gecesi, cuma günleri gibi gün ve geceler çok anlamlı ve önemlidir.
+ Yorum Gönder


dinlerde önemli gün ve geceler,  dinlerde özel gün ve geceler