+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda D Vitamini, D vitamini eksikliği, D vitamini nelerde bulunur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  D Vitamini, D vitamini eksikliği, D vitamini nelerde bulunur?


  D VİTAMİNİ HAKKINDA BİLGİ


  D vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. İki şekilde bulunur. Aktif ergosterol, kalsiferol ve D2 vitamini gibi adlarla da bilinen ergokalsiferol ışınlanmış mayalarda bulunur. Aktif 7-dehidrokolesterol ve D3 vitamini gibi adlarla da anılan kolesalsiferol ise insan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha çok balık yağında ve yumurta sarısında bulunur. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklıdır.

  Yararları: İnce bağırsaklardan kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik büyümesi, sertleşmesi ve tamiri üzerinde etkili olur. Raşitizmi önler. Böbrek hastalıklarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenler. Kas kasılmalarını önler. Kalsiyumla birlikte kemik gelişimini kontrol eder. Bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlar. Güneş ışığı bakımından yetersiz bölgelerde yaşayan çocuklar, yetersiz gıda alan ve fazla kalori yakan kişiler, 55 yaşın üzerindekiler, özellikle menopoz sonrası kadınlar, emziren ve hamile kadınlar, alkol veya uyuşturucu kullananlar, kronik hastalığı olanlar, uzun süredir stres altında olanlar, yakın geçmişte ameliyat geçirmiş olanlar, mide-bağırsak kanalının bir kısmı ameliyat ile alınmış olanlar, ağır yaralanma ve yanığı olan kişilerin D vitaminine özellikle ihtiyaçları vardır.

  Hangi besinlerde bulunur?
  Süt ve süt ürünleri, ringa balığı, uskumru fileto, somon balığı, tuna balığı, balık yağı

  Eksikliği nelere yol açar?
  Raşitizm (Çocuklarda D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık): Çarpık bacaklar, kemik veya eklem yerlerinde deformasyonlar, diş gelişiminde gerilik, kaslarda zayıflık, yorgunluk, bitkinlik. Osteomalazi (yetişkinlerde D vitamini eksikliği ile oluşan hastalık) kaburga kemiklerinde, omurganın alt kısmında, leğen kemiğinde, bacaklarda ağrı, kas zayıflığı ve spazmları, çabuk kırılan kemikler.
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  D vitamini, tabii olarak süt, tereyağı, peynir, yu-murta ve karaciğerde, (özellikle balık ka-raciğerinde) bulunur. D vitamini eksik-liği, fakir ve güneş görmeyen bölgelerin hastalığı olan raşitizme neden olur. Do-ğada D vitamini deride bulunan sterol? un, güneş ışınları etkisinde kalmasıyla oluşur. D vitaminin aşırı dozları, yüksek kan kalsiyum düzeylerine ve anormal ke-mik oluşumuna yol ajtığından, tehlike-lidir.
 3. Zarafet
  Üye
  D vitamininden zengin gıdalara örnek olarak yumurta sarısı, balık, balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğer verilebilir. D vitamini İlaç olarak örneğin hap,iğne gibi alınacaksa mutlaka doktor kontrolünde alınmalı. D Vitaminden çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliği, görülmektedir.
+ Yorum Gönder