+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Konjuge Linoleik Asit CLA ve Zayıflamaya Etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Konjuge Linoleik Asit CLA ve Zayıflamaya Etkisi

  Konjuge Linoleik Asit (CLA) ve Zayıflamaya Etkisi


  CLA ilk önce biftekte saptanmıştır. Linoleik aside benzer bir kimyasal yapıdadır. CLA, hemen hemen tüm besinlerde bulunmakla birlikte et ve süt ürünlerinde, susamda daha fazla bulunur.

  Pişmemiş biftekteki yağın her gramında 2,9 ila 4,3 mg, kuzu, tavuk, domuz ve somon balığındaki her gram yağda 5,6 - 0,9- 0,6- 0,3 mg CLA vardır. Süt ürünlerinin ise her gram yağında 3,1-6,1 mg CLA bulunur.


  CLA memelilerde kanser oluşumunu önler. Laboratuar ortamında yapılan araştırmalarda meme kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir. CLA hayvanlarda kemik dansitesini artırır. Hayvan çalışmalarında CLA'nın vücut yağını azalttığı ve kas kitlesini artırdığı saptanmışsa da, insanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda 1,5-3 mg/kg dozunda alındığında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bazı klinik çalışmalarda kilo verdiği bazılarında faydası olmadığı görülmüştür
 2. Zarafet
  Üye

  Süt ürünleri olmak üzere besinlerde doğal olarak bulunmaktadır. Bu madde doğada kırmızı ette bol miktarda bulunur. Yağ depolanmasını engelleyici özelliğinin yanı sıra kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyici özellikleri de tespit edilmiştir Yüksek miktarda alındığı takdirde mide sorunlarına neden olabilir.
+ Yorum Gönder


konjuge linoleik asit ne işe yarar,  konjuge linoleik asit nedir