+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda A vitamini içeren besinler hayvansal besinler ve bitkisel besinler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  A vitamini içeren besinler hayvansal besinler ve bitkisel besinler
  A VİTAMİNİ HAKKINDA BİLGİ

  A vitamini içeren besinler hayvansal besinler ve bitkisel besinler


  A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, peynir A vitamini bulunan hayvansal kaynaklardır.

  A vitamini içeren bitkisel besinler : Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler A vitamini içeren yiyecekler arasındadır. Portakal, mandalina, kayısı gibi meyveler A vitamini içeren meyveler içinde yer alır.

  A vitaminleri Nelerdir? A vitaminleri retinol ve karoten olmak üzere 2 çeşittir.

  A vitamini çeşitlerinden retinol hayvansal kaynaklarda, karoten ise bitkisel kaynaklarda bulunur.

  A vitamini Ne İşe Yarar ve A Vitamini Fonksiyonları Nelerdir?
  A vitaminin yararları arasında göz sağlığının korunması ve bazı göz sorunlarında tedaviye yardımcı olması en çok bilinen faydalarından biridir.

  Gece körlüğüne karşı etkilidir.

  Akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi bir diğer A vitamini faydaları arasındadır.

  Kemik, diş, saç ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamindir. A vitamini bazı cilt proplemlerinin tedavisinde uygulanmaktadır. (Akne gibi)

  Günlük A Vitamini İhtiyacı – A Vitamini Dozu : A vitamini kullanımı kadınlarda 4 bin ünite erkeklerde ise 5 bin ünite olarak tavsiye edilmektedir.

  A Vitamini Eksikliği: A vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara karşı yeteri kadar mücadele edemez. Gece körlüğü göz altı lekeleri, akne gibi sorunların görülmesi A vitamini eksikliğinde oluşabilecek diğer proplemlerdir.

  Hamilelikte A Vitamini : Gebelikte A vitamini önerilen doza uygun olarak alınmalıdır. A vitamini eksikliğinde düşük ağırlıklı doğum oluşabilir. Ancak A vitamini fazlalığı da bebek için risklidir

  A Vitamini Fazlası : Fazla A vitamini kullanımı bazı sorunlara neden olur. A vitamini fazlalığı sonucunda eklem ağrıları, baş ağrıları, iştahsızlık, kusma, bulantı, saç dökülmesi, ciltte pullanma olması karaciğer sorunları ve riskli doğum gibi sorunlar ortaya çıkar.

  A Vitamini Hangi Vitamin ve Minerallerle Birlikte Alınmalıdır?
  A Vitamini şayet B kompleks, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko ile birlikte kullanıldığında daha etkilidir.
 2. Zarafet
  Üye

  A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir Maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür. Yağda eriyen ve karaciğerde depolanan A vitamini ayru zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren hücreleri artırıyor, büyüme ve gelişme için önemli hormonları etkiliyor.
+ Yorum Gönder


a vitamini içeren besinler,  hayvansal besinler