+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda C vitamini ne işe yara ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  C vitamini ne işe yara ?
  C vitamini ne işe yaramaktadır

  Kılcal kan damarlarının olmasını sağlar. Yara iyileştirmesini hızlandırır. Vücudu enfeksiyon ve bakteri toksinlerinden korur. Kan kolestrol düzeyinin düzenlemesinde yararlıdır. Kanser riskini azaltır.


  C Vitamini bağ dokusunda kollagen yapımı için (hidroksiprolin sentezinde koenzim olarak görev yapar.) ve kemik gelişimi için gereklidir. Dişlerin sağlıklı gelişmesini sağlar.


  Kollajen , aynı zamanda kalp fonksiyonları için gereklidir.


  Cilt sağlığını korur. Antioksidan olarak bilinen üç maddeden birisidir.


  ( E Vitamini, Beta.Karoten ve C Vitamini ) Serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddeleri etkisiz hale getirir. Kanser yapıcı maddelerin oluşumunu önler.


  C Vitamini, kanda kolesterolün normal düzeylerde bulunmasını temin eder. Vücutta yağ asit düzeylerini düşürür. Nezle ve Gripte ortaya çıkan belirtilerin önüne geçer.


  Enflamasyon hallerinde oluşan hücre savunma mekanizmalarını düzenler. Vücudun savunma sisteminin fonksiyon görmesine yardımcı olur.
  Savunma sisteminde ; interferon oluşumu, kompleman aktivitesinin sağlanması ve antikor yapımını gerçekleştirir. 2. ELMAS
  Bayan Üye

  C vitamininin özellikler kış aylarında çok büyük yararı vardır. Haftada 2 3 kez limonlu çay içmek bile gripten korunmanıza yardımcı olabilir.
+ Yorum Gönder


c vitamini ne işe yarar,  c vitamini neye yarar,  vitamin c ne işe yarar,  c vitamini ne ise yarar,  c vitamini ne işe yarar kısaca,  c vitamini nelerde bulunur ne işe yarar