+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda A rh+ Kan Grubuna Göre Beslenme.. Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  A rh+ Kan Grubuna Göre Beslenme..

  A GRUBU HAKKINDA BİLGİ  Onlar ilk vejetaryenler

  Ektiğini biçer

  Sindirim sistemi duyarlıdır

  Bağışıklık sistemi dayanıklıdır

  Yerleşik beslenme ve çevre koşullarına kolayca uyum sağlar

  Stresi yenebilir

  Güçlü ve sağlıklı kalması için sebze ağırlıklı diyet uygulamalıdır.

  DİYET NASIL OLMALI

  Günümüzde giderek yaygınlaşan 'ayaküstü atıştırma' uygulamasının A grubuna dahil kişiler için yararlı bir beslenme şekli olmadığı kesin. Aslında bu tür beslenme alışkanlığı herkes için sakıncalı ama özellikle A grubu insanının böyle uygulamalardan kaçınması gerek. Kan grubu A olan Amerikalılar için kan grubuna uygun beslenme düzenine alışmak çok zor oluyor. Bildiğiniz gibi Amerikalılar et ve patates ağırlıklı besinlere tutkunlar. Bu alışkanlıktan vazgeçip soya proteinleri ve tahıl ürünleri ve sebzelere ağırlık vermeliler. A grubuna dahil olanlar olanakları elverdiğince doğal besinlerle beslenmeli. Bu gruba dahil olanların bağışıklık sistemleri son derece duyarlıdır. Üstelik kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi sorunlar kapıda bekler. Kan grubu A olanlar, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için gereken önlemleri alırlarsa, korkmaları için bir neden kalmaz.

  A GRUBU ET YEMEMELİ

  A grubu için hazırlanan diyeti uygulamak kilo vermeyi sağlar. Metabolizma açısından A grubu, 0 grubunun tam tersidir. A grubundaki kişiler kırmızı et yedikleri zaman ağırlık hissederler, enerji kaybına uğrarlar. Ama proteinli besinler ve sebzeler bu kişilere enerji verir, daha canlı olmalarını sağlar. A grubundakiler zaman zaman vücutlarının su tutmasından yakınırlar. Sindirim sistemleri uygunsuz yiyecekleri eritmekte geciktiği için vücutta su birikir. O grubundakiler için et, vücuda enerji veren bir yakıttır. A grubundakiler ise eti yağ olarak vücutlarında depolarlar. A grubundakilerde mide asidi miktarı çok azdır.

  SÜTLÜ BESİNLER DE YOK

  A grubundakilerin sütlü besinleri sindirmeleri de zor olur. Bunlar ensülin reaksiyonunu artırdıkları için metabolizmada yavaşlama görülür. Dahası sütlü besinlerde doymuş yağ oranı çok yüksektir. Bu özellik de şişmanlığa ve diyabet hastalığına zemin hazırlar. Bu nedenle A grubundakiler sütlü besinleri yemek listelerine dahil etmemeliler.

  DENİZ ÜRÜNLERİ SERBEST

  A grubundakiler, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için her türlü eti yemek listelerinden çıkarmalıdırlar. Bu öneri pek de gerçekçi sayılmaz. Daha gerçekçi davranalım ve şöyle diyelim: Mümkün olduğu kadar az et tüketilsin. Ayaküstü lokantalarını dolduran kişilerin kalorisi yüksek ve yağ oranı çok fazla olan yiyeceklerle beslendiklerini biliyoruz. Bu kişilerin büyük bir bölümünün kan grubu A olabilir. Et türlerinden tamamen vazgeçip vejetaryen olmak zaman alabilir. Bu işi birdenbire değil yavaş yavaş yapmalı. Et yerine haftada iki üç kez balık yiyin. Et yediğiniz zaman yağsız olmasına dikkat edin. Balık yerine tavuk eti de yiyebilirsiniz. Et yemekleri haşlama ya da fırında pişirilsin. Salam, sosis ve kavurma gibi türlerden uzak durulmalı.

  A grubundakiler aşırıya kaçmamak koşuluyla haftada üç dört kez deniz ürünleriyle beslenebilirler. Fırında pişirilmiş, ızgara ya da haşlanmış deniz ürünleri zarar vermez.

  ÖNCELİKLE SEBZE-MEYVE

  A grubu için hazırlanan diyetlerde, sebzeler birinci sırada yer alıyor. Vücudun mineral, enzim ve antioksidan ihtiyacının giderilmesi için sebze çeşitlerine ağırlık verilmeli. Sebzelerin mümkün olduğunca doğal durumda olmalarına özen gösterilmeli (çiğ ya da buharda pişirilmiş.) A grubundakilerin sebze ağırlıklı yemek listelerinde biber, domates, patates ve lahana yer almamalı.

  Brokoli, bu gruptakiler için içerdikleri antioksidanlar nedeniyle hararetle önerilen sebzelerin başında geliyor. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler ve anormal hücre bölünmesini engellerler.

  A grubundakiler için çok yararlı olan sebzeler arasında havuç, balkabağı, ve ıspanağı sayabiliriz.

  Sarmısak sofradan hiç eksik edilmemeli. Doğal bir antibiyotik olan sarmısak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kan için de yararlıdır. Sarmısak her kan grubu için yararlıdır, fakat en fazla yarar sağlayan kan grubu A'dır.

  Günde üç öğün meyve yenmeli. Erik ve vişne gibi meyveler yenilmeli. Tropikal bölgelerde yetiştirilen meyvelerin hiçbiri A grubuna dahil olan kişilere tavsiye edilmiyor. Narenciye türü meyveler de A grubu için zararlı olabilir.

  Kahvaltı:

  1 bardak limonlu su (kalkar kalkmaz)

  1 küçük kase sütle karıştırılmış yulaf

  1 bardak greyfurt suyu

  Kahve veya ot çayı

  Öğle yemeği:

  Marul salatası,

  taze soğan, salatalık, beyaz peynir, limon ve taze nane

  Elma

  1 dilim ekmek

  Ot çayı

  İkindi:

  2 dilim limonlu kek

  2 erik

  Yeşil çay ya da su

  Akşam yemeği:

  Lazanya/Brokoli/ Yoğurt

  Kahve veya ot çayı

  1 kadeh kırmızı şarap

  KAN GRUBU A OLANLARA ÖNERİLER

  Kan grubu A olanlar öncelikle B12 vitamini eksikliğine karşı tedbir almalılar. Diğer B vitamini türlerinin eksikliği hissedilmeyebilir. C vitamini takviyesi gereklidir ama dozunun yüksek olmaması koşuluyla (250 miligramı aşmamalı.)

  Orta yaşlılar günde 300-600 miligram kalsiyum takviyesi almalı. Bildiğiniz gibi vücut demir ihtiyacını kırmızı etten giderir. A grubunun diyetinde kırmızı et bulunmadığı için doktor kontrolünde demir takviyesi yapılmalı

  A grubundaki kişiler için öncelikle Uzakdoğu sporları öneriliyor. Seçilen yiyecekler kadar, seçilen spor türlerinin de önem taşıdığı unutulmamalı.

  Tai Chi ( 30- 45 dakika) haftada 3-5 kez

  Hatha Yoga (30 dakika) haftada 3-5 kez

  Hızlı yürüme (30 dakika) haftada 2-3 kez

  Yüzme (30 dakika) haftada 3-4 kez

  Dans (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

  Aerobik (30-45 dakika) haftada 2-3 kez

  Gerinme (15 dakika) haftada 3-5 kez 2. FERAY
  Devamlı Üye

  A rh+ Kan Grubuna Göre Diyet

  A Grubu Diyeti Nasıl Olmalı?
  Diyet A: Günümüzde giderek yaygınlaşan 'ayaküstü atıştırma' uygulamasının A grubuna dahil kişiler için yararlı bir beslenme şekli olmadığı kesin.
  Aslında bu tür beslenme alışkanlığı herkes için sakıncalı ama özellikle A grubu insanının böyle uygulamalardan kaçınması gerek. Bu alışkanlıktan vazgeçip soya proteinleri ve tahıl ürünleri ve sebzelere ağırlık vermeliler. A grubuna dahil olanlar olanakları elverdiğince doğal besinlerle beslenmeli.

  kan-grubuna-g-re-diyet.jpg

  A grubu için hazırlanan diyeti uygulamak kilo vermeyi sağlar. Metabolizma açısından A grubu, 0 grubunun tam tersidir. A grubundaki kişiler kırmızı et yedikleri zaman ağırlık hissederler, enerji kaybına uğrarlar. Ama proteinli besinler ve sebzeler bu kişilere enerji verir, daha Canlı olmalarını sağlar. 0 grubundakiler için et, vücuda enerji veren bir yakıttır. A grubundakiler ise eti yağ olarak vücutlarında depolarlar. A grubundakilerde mide asidi miktarı çok azdır.

  A grubundakilerin sütlü besinleri sindirmeleri de zor olur. Bunlar ensülin reaksiyonunu artırdıkları için metabolizmada yavaşlama görülür. Dahası sütlü besinlerde doymuş yağ oranı çok yüksektir. Bu özellik de şişmanlığa ve diyabet hastalığına zemin hazırlar. Bu nedenle A grubundakiler sütlü besinleri yemek listelerine dahil etmemeliler.

  A grubundakiler, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için Mümkün olduğu kadar az et tüketsin. Et yerine haftada iki üç kez balık yiyin. Et yediğiniz zaman yağsız olmasına dikkat edin. Balık yerine tavuk eti de yiyebilirsiniz. Et yemekleri haşlama ya da fırında pişirilsin. Salam, sosis ve kavurma gibi türlerden uzak durulmalı.

  A grubundakiler aşırıya kaçmamak koşuluyla haftada üç dört kez deniz ürünleriyle beslenebilirler. Fırında pişirilmiş, ızgara ya da haşlanmış deniz ürünleri zarar vermez.

  Öncelikle Meyve ve Sebze
  A grubu için hazırlanan diyetlerde, sebzeler birinci sırada yer alıyor. Vücudun Mineral, Enzim ve antioksidan ihtiyacının giderilmesi için sebze çeşitlerine ağırlık verilmeli. Sebzelerin mümkün olduğunca doğal durumda olmalarına özen gösterilmeli (çiğ ya da buharda pişirilmiş.) A grubundakilerin sebze ağırlıklı yemek listelerinde biber, Domates, patates ve Lahana yer almamalı.

  A grubundakiler için çok yararlı olan sebzeler arasında havuç, balkabağı, ve ıspanağı sayabiliriz.

  Sarmısak sofradan hiç eksik edilmemeli. Doğal bir Antibiyotik olan sarmısak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kan için de yararlıdır. Sarmısak her kan grubu için yararlıdır, fakat en fazla yarar sağlayan kan grubu A'dır.

  Günde üç öğün meyve yenmeli. Erik ve vişne gibi meyveler yenilmeli. Tropikal bölgelerde yetiştirilen meyvelerin hiçbiri A grubuna dahil olan kişilere tavsiye edilmiyor. Narenciye türü meyveler de A grubu için zararlı olabilir.

 3. Ziyaretçi
  A rh- grubuna gore hic bi bilgi bulamiyorum.
 4. Ziyaretçi
  ne yiyecez bi ömürde ıspanak havuçla gecermi o yasak bu yasak

 5. Ziyaretçi
  Ya öyle çok saçmalamıssınız ki arkadasım biz insan degilmiyiz allah'ın bize lütf ettigi yiyeceklerden niye mahrum olalım ki yaradan mevlam bosuna yaratmadı onları canımız cekiyo yiyoruz bari bi ölçü vs bisi söyleyin bilime göre söylüyosanız bunları merak ediyorum çocugunuz varsa suanki saglık durumu nasıl ? ;S oda yemek seçiyormu acaba

 6. Ziyaretçi
  Kırmızı şarabı sabaha kadar kafayı bulup açlığı hissetmeyelim diyemi eklediniz?

 7. Ziyaretçi
  Bu diyeti uyguladim haftada iki kilo verdim . Teşekkürler

 8. Ziyaretçi
  Sarabin faydari die arama yaparsaniz neye yaradini orenirsiniz bir ikincisi acligi kapamaz artirir arti sana sabaha kadr sarabi itir demiolar yarim veya 1bardak icmen kafi yani )

 9. Ziyaretçi
  ben 0 araç pozitif kanım enerjikiim durgusalım babam a araç pojitih salıklı et yemee bayılır,

 10. Ziyaretçi
  Ben niye doktora gidip dogal olmayan yollardan demir, kalsiyum aliyim ki etten daha mi az zararli sanki bunlar bence biraz abartmissiniz az da olsa et de tuketilmelidir ve yagsiz olanlar tercih edilebilir ama hic et yemeden de bi hayat gecmez be kardesim..

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


a rh kan grubuna göre beslenme,  a grubu beslenme,  a rh pozitif beslenme,  a rh pozitif kan grubuna göre beslenme,  a rh beslenme,  a grubu beslenme listesi