+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Sağlıklı Bir İnsan Günde Kaç Kalori Alması Gerekir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sağlıklı Bir İnsan Günde Kaç Kalori Alması Gerekir?
  Sağlıklı Bir İnsan Günde Kaç Kalori Alması Gerekir kısaca

  Öncelikle, dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücudunuzdaki her yarım kilo için 10 kalori almalısınız. Buna, günlük aktivite durumunuza göre, 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Sözgelimi 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin, haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Eğer siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız, diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın. 2. Asel
  Bayan Üye

  Sağlıklı Bir İnsan Günlük Kalori İhtiyacı

  Tam büyüme çağında, yani, 12-14 yaşlarındaki bir çocuğun alması gereken kalori 30 — 40 yaşlarındaki bir şahsın alması gereken kalori miktarı ile aynıdır. Buna karşılık 60 yaşlarındaki bir şahsın alması gereken kalori miktarı, 40 yaşındaki bir şahsın günlük kalori miktarının yarısından biraz daha fazladır.
  Ağır işlerde çalışan bir kişinin günlük kalori ihtiyacı üç binle dört bin arasında değişir. Vücudunu yormadan, fazla ağır iş yapmayanların günlük kalori ihtiyaçları 2400 – 2500 civarındadır. Genellikle, kadınlar erkeklerden daha az kaloriye ihtiyaç hissederler.
  En fazla kalori veren besinler yağları karbonhidratlar ve proteinler yani azotlu maddeler takip eder.

  Mesleklere göre harcanan kalori miktarı

  Beyin çalışması……7 – 8 Kalori

  Elle yazı yazma……20 Kalori

  Daktilo ile yazma……..16 – 40 Kalori

  Dikiş (evde) ……..25 – 30 Kalori

  Dikiz (terzi)……..31 – 88 Kalori

  Çiftçi (hafif çalışma)……..43 – 75 Kalori

  Çiftçi (ağır çalışma)……….90 Kalori
+ Yorum Gönder


sağlıklı bir insan günde kaç kalori almalı,  bir insanın günde kaç kalori alması gerekir,  normal bir insanın günde kaç kalori alması gerekir,  bir insan günde kaç kalori almalı,  bir insan günde kaç kalori alır,  bir insan günde kaç kalori almalıdır