+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Salatalık Kilo Verdirir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Salatalık Kilo Verdirir mi?

  Salatalık Kilo Verdirir mi?

  Diyet yapan ve zayıflamak isteyenlerin bir nevi kurtarıcı olan ve zayıflatmaya yardımcı olduğu düşünülen salatalık gerçekten de zayıflatıyor mu?


  Sizler için bu sorunun cevabını araştırdık ve merak eden tüm ziyaretçilerimiz için salatalığın kilo verdirici özelliği olup olmadığı hakkında gerekli bilgileri sunuyoruz.
  İnsanlar salatalığın kilo aldırmayacağına dair inanışları, kısmen doğrudur. Salatalık özellikle yoğun su yapısı nedeni ile kalori yönünden diyete oldukça uygun bir sebzedir. %96sı su olan salatalığın(ortalama büyüklükte), yaklaşık olarak kalori değeri 40-45 civarındadır. Bu nedenle diyet programlarının ara öğünlerinde sıkça kullanılır. Diyet yapmaya yeni başlamışsanız; ara öğünlerde yiyeceğiniz birkaç tane salatalık ile hem bir sonraki öğüne kadar açlığınızı bastırmış hem de düşük kalorili bir besin yediğiniz için kilo vermenizi kolaylaştırmış olursunuz.

  Bu aşamada unutulmaması gereken nokta; herşeyin aşırısının zarar getirdiğidir. Kilo vermek için “ana öğünlerde” bile sadece salatalık yemek, kilo vermeyi zorlaştırdığı gibi sağlık açısından da son derece zararlıdır.

  Ülkemizde salata tüketirken yapılan en büyük yanlış, salatalığın kabuklarını soymaktır. Tüm sebzelerde olduğu gibi salatalıkta da kilo vermek için ideal olan lifler bulunur. Diyet listelerinde sebze ve meyvelerin tavsiye edilmesinin ilk nedeni içerdikleri liflerdir. Sebze ve meyvelerin içerdikleri lifler, sindirim sisteminde çok fazla su çekerek şişerler. Hacmi muazzam oranda artan lifler, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu nedenle salatalığın tüm lifi kabuğunda olduğundan, kabukları ile birlikte tüketilmesi gerekir. Kabukları soyulmuş bir salatalık yiyeceğinize, bir bardak su içseniz aynı süre tokluk hissi yaşarsınız. Zira kabukları soyulmuş bir salatalık, bir bardak sudan başka birşey değildir.

  Salatalık yemekten sıkıldıysanız kendinize yeni alternatifler üretin. Ara öğünde içtiğiniz bir kase cacık hem içinizi ferahlatarak tok kalmanızı sağlayacaktır hem de güzel bir alternatif olacaktır. Ayrıca kahvaltıdan yarım saat önce içeceğiniz bir bardak salatalık suyu sayesinde, sindirim sisteminizi yemeğe hazırlayarak daha kolay kilo verebilirsiniz. Salatalık kilo vermeye yardımcı olmanın dışında güzellik için de oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan kimyasallar cilt lekelerinin oluşmasını engelleyerek, daha güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
 2. Zarafet
  Üye

  Kalori değeri düşük olan salatalık ayrıca cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Selülit görünümünü azaltmak için Salatalığı dilimleyip bölgeyi salatalıkla ovmak, gözenekleri sıkılaştırıp selülit görünümünü azaltır.
+ Yorum Gönder


salatalık,  SALATALIK,  salatalık resmi,  salatalık kilo aldırırmı,  salatalık kilo verdirirmi,  salatalık resimleri