+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Sarımsak yutmak nelere iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sarımsak yutmak nelere iyi gelir
  Sarımsak yutmak nelere iyi gelir

  sarimsak yutma.jpg

  Sarımsağı gelin etmişler 40 gün kokusu çıkmamış Bu atasözünü duydunuz mu arkadaşlarım. Kokusu bu kadar zamanda çıkmayan bir bitkinin acaba faydaları nelerdir hiç düşündünüz mü ?

  Sarmısak: (Knoblauch / Ail / Garlic / Tüm / Allium sativum) Temmuz-Agustos aylari arasinda beyaz veya pembemsi renkli çiçekler açan, 20-100 cm boylarinda çok yillik otsu bir bitki. Sarımsak diye de tâbir edilir. Vatani Orta Asya’dir. Toprak altinda büyükçe bir sogani bulunur. Yapraklari uzun, yassi, bugday yapragi gibidir. Çiçekler, küre seklinde olup, bir semsiyeyi andiran dallar ucunda toplanir. Meyveleri siyah renkli tohumlar tasiyan bir kapsüldür. Sarmisak nâdiren tohum verir. Bunun için daha çok soganciklarla (dislerle) üretilir.

  Sarmisagin sogan kismi beyazimsi renkli olup, sogancik veya dislerden meydana gelir. Soganciklarin hepsi bir arada ve bir kabuk tarafindan sarilmistir.

  Memleketimizde beyaz ve siyah sarmisak yetistirilmektedir. Tipta beyaz sarmisak kullanilir.

  Kullanildigi yerler: Sarmisagin bilesiminde sekerler, vitaminler (A,B,C), kükürtlü bir uçucu yag ve içerisinde bol olarak allil sülfür bulunur. Sarmisagin özel kokusu ve tadi bundan ileri gelir. Çok eski çaglardan beri bilinmekte ve tedâvide kullanilmaktadir. Eskiden salgin hastaliklarla mücâdelede çok kullanilmaktaydi. Antiseptik, istah açici, tansiyon düsürücü, solucan düsürücü, idrar arttirici, kan temizleyici etkileri vardir. Antiseptik etkisi, içindeki allisinden ileri gelir. Bakteriler üzerinde üremeyi azaltici ve öldürücü etkisi vardir. Eskiden harplerde antibiyotik ve antiseptik olarak çok kullanilmistir. Ayrica, kansere karsi üstün bir koruyucu, hemeroide faydali, bronsit, astim, varis, siyatik ve romotizma ilâci olan sarmisagin faydalari ve kullanildigi yerler çoktur.
 2. Fatma
  Administrator

  Çok eskiden beri sarımsağı bir çok sağlık probleminde kullanılıyordu. Kokusu nedeniyle pek tavsiye edilmiyor. Ama sağlık açısından sarımsak yemek bizler için önemlidir. Tansiyonu düşürme özeliğinin yanı sıra, saç derisine sürüldüğü zaman saç köklerini kuvvetlendirir.
+ Yorum Gönder


sarımsak yutmak,  sarımsak yutmak neye iyi gelir,  sarımsak yutmanın faydaları,  sarımsak yutmanın faydaları nelerdir,  sarimsak yutmak,  sarımsak yutulurmu