+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda İyot hangi besinlerde bulunur Günlük iyot ihtiyacı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İyot hangi besinlerde bulunur Günlük iyot ihtiyacı

  İyot hangi besinlerde bulunur Günlük iyot ihtiyacı

  İyot genel olarak yüksek miktarda deniz ürünlerinde daha az miktarda süt, yumurta ve ette, çok az miktarda sebzelerde ve meyvelerde bulunur. Birçok insanın çok az miktarda iyoda ihtiyacı olur. Günlük iyot ihtiyacı 150mgr'dır. Tiroit glandı yetersiz olanlarda günlük ihtiyaç çok daha fazladır.


  Yiyeceklerdeki iyot miktarının ölçülmesi oldukça zordur. Yeterli iyot alınıp alınmadığı iyot miktarının idrarda ölçülmesi ile ortaya çıkarılır.Çünkü alınan iyodun çoğu idrar, çok az bir kısmı ise dışkı ile atılır. İyot eksikliği olmayan yerlerde idrardaki iyot atılımı en az 100ug/gün, iyot eksikliği olan bölgelerde ise 3-45ug/g'dür. Pratikte 24 saatlik idrar toplanması oldukça zordur. Bu nedenle buna alternatif olarak iyot ve kreatinin arasındaki oran hesaplanır.

  saglikkutuphanesi
 2. Zahra
  Üye

  Halojen grubuna kimyasal bir element olan İyot, iki atomlu moleküler bir yapıya sahiptir. İyot en fazla Tıpta kullanılır ve bunun yanı sıra fotoğrafçılık ve boya imalatında kullanılmaktadır. İyot doğal ortamda görülür ama en fazla deniz suyunun içinde bulunur.
+ Yorum Gönder


iyot hangi besinlerde bulunur,  iyot nelerde bulunur,  iyot hangi yiyeceklerde bulunur,  iyot hangi yiyeceklerde vardır,  iyot hangi besinde bulunur,  iyot hangi yiyeceklerde var