+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Kafein Yararları Ne İşe Yarar Görevleri Neler Vücut İçin Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kafein Yararları Ne İşe Yarar Görevleri Neler Vücut İçin Önemi

  Kafein Yararları Ne İşe Yarar Görevleri Neler Vücut İçin Önemi


  Kafein idrarla kalsiyum atımını arttırarak negatif kalsiyum dengesine yol açmaktadır. 75-100 mg kafein içeren 1 fincan kahvenin idrar kalsiyum atımında 4 mg’lık bir artışa neden olduğu belirlenmiştir.

  Çay ve kolalı içeceklerin, kafein içeriklerinden dolayı, kemik sağlığı üzerine, kahveye benzer etki yapabilecekleri düşünülmektedir. Bu nedenle, genelde kadınların kalsiyum alımının yetersiz olacağı varsayımıyla özellikle menopoz sonrasında çay, kahve ve kolalı içeceklerin sınırlandırılması önerilmektedir.

  Öneri: Günde 5 fincan açık limonlu veya 5 fincan yeşil çayı geçmemeli, günde 2 fincan kafeini alınmış kahvenin üzerinde tüketilmemelidir.
 2. Zarafet
  Üye

  Kafein, çay yapraklarında, kahve çekirdeklerinde, kakao çekirdeklerinde doğal olarak bulunabilen bir çeşit uyarıcıdır. Hamile kalmaya çalışanlarda da kafeinin olumsuz etkisi olduğu biliniyor. Bu sebepten dolayı kadınlar fazla kafein tüketmemeli. Ayrıca kafeinin faydalarıda var örneğin. Enerjiyi yükseltir buda daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur.
+ Yorum Gönder


kafein ne işe yarar,  kafein nedir ve ne ise yarar