+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda İyi balda bulunması gereken özellikler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İyi balda bulunması gereken özellikler


  İyi balda bulunması gereken özellikler  Balların kalitesi, hilesiz ve kalıntısız olmasıyla ilgilidir. Hilesiz ve hiçbir kalıntı içermeyen ballar kaliteli olarak nitelendirilebilir. “Çiçek balı veya çam balı daha kalitelidir” şeklinde bir yaklaşım yanlıştır. Balın tadı, kokusu veya rengine bakarak, kalite kriteri belirlemek doğru değildir. Balın kalitesi, yani tamamen doğal ve sağlıklı olup olmadığı, sadece laboratuvar analizleri ile tespit edilebilir.

  iyi-bal.jpg

  Şekerli ballar, arıların şeker şurubuyla beslenmeleri neticesinde elde edilen ballardır. Arı, balı çiçeğin nektarından değil, hemen kovanın önüne konmuş olan şekerden imal eder. Bu şekilde üretilen ballar, doğanın ve çiçeklerin özünü, sağlığını taşımaz ve bal adı altında satışa sunulamaz.

  Yapay ballar ise şeker şuruplarına aroma ve boya ilavesi ile üretilen ürünler olup, bu durumun etiketlerinde mutlaka belirtilmesi gerekir. Bunların yanı sıra bir de doğal ballara çeşitli şeker şurupları, su, nişasta vs. katılarak yapılan hile yöntemleri vardır. Burada amaç ucuz maddeler katarak miktarın artırılmasıdır.

  Tüm bu uygulamalar balda sahteciliğe girer ve “doğal bal” adı altında satışa sunulamaz. Doğal bal arıların çiçeklerin özlerinden, yani nektarlarından elde ettiği, yani direkt ve yalnız doğadan gelen baldır. Balda hile olup olmadığını sadece balın tadından, kokusundan ya da görüntüsünden anlamak mümkün değildir. Tek yöntem balın yapısının analiz edilmesidir. En iyi netice, tüm bal analizlerinin yapılıp sonuçların, konusunda deneyimli uzman bilim insanları tarafından yorumlanmasıyla elde edilir."
 2. Zarafet
  Üye

  Bal, arıların, bitkilerin çiçeklerindeki özsuları olarak depolandıkları bir besindir. Bal çok değerli ve şifalı bir besindir. Özellikle kuru öksürüğe bal ile yapılan şerbet iyi gelir.
+ Yorum Gönder


iyi bir balda bulunması gereken özellikler,  iyi bir balda bulunmasi gerekenler