+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Protein Rejiminin Zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Protein Rejiminin Zararları
  protein rejiminin zararları varmıdır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Protein Rejiminin Zararları Nelerdir

  Dukan diyeti de protein diyetlerinden bir tanesi ve son dönemlerin en popüler diyetlerinden bir tanesi. Özellikle kilo vermede oldukça başarılı olan protein diyetlerinin uzun vadede ise sağlığa zararlı etkileri olduğunu uzmanlar belirtiyorlar. Bunun yanında düşük karbonhidrat alımının yanında yüksek protein ile desteklenen bu diyetlerle kilo verenlerin en geç altı ay içerisinde verdikleri kiloları geri aldıkları da gözlemlenenler arasında yer alıyor.

  Protein diyetlerinin zayıflattıkları bilinen bir gerçek. Uzmanların bu tip diyetlere yaptıkları şikayetler zayıflatmamadan dolayı değil vücudun gördüğü zarardan ve sağlık kaybından kaynaklanıyor. Zira proteinin sindirim ve boşaltım sisteminden atılması karbonhidrat ve yağlara göre çok daha zor gerçekleşiyor. Sürekli olarak protein kaynakları ile beslenmek hem böbreklere hem de karaciğere büyük yükler bindirdiğinden ve açığa çıkan maddeler vücut için zararlı olduğundan dolayı ilerleyen zamanlarda iç organlarda sorunlara yol açabiliyor.

  Günlük yaşamda enerjiihtiyacının yaklaşık olarak yarısının karbonhidratlardan ve geri kalanının eşit şekilde yağlardan ve proteinlerden kaynaklanması gerekiyor. Protein diyetinde bu denge protein lehine değiştiğinden dolayı metabolizmanın normal işleyişi de sekteye uğruyor.

  Düşük karbonhidrat ve yüksek protein alabilmek için özellikle et ürünlerine ağırlık verilmesi etin içerisinde gelen yağların da enerji çevrimine katılmasına sebep olduğundan dolayı damar ve kalp hastalıklarının riskini artırarak kilolu olmaktan çok daha fazla soruna sebep olabiliyor.  Bunun yanında sürekli olarak düşük kalori ile diyet gerçekleştirmek metabolizma hızının düşmesine sebep olduğundan dolayı diyet bitiminde vücudun normal kalorili yemekleri sindirememesine ve yeniden kilo alımına sebep olur.

  Protein diyetleri ile kilo vermeyeçalışmak yerine dengeli bir şekilde beslenmek daha uzun sürede ancak kalıcı ve sağlıklı bir biçimde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir diyette protein veya dukan diyeti gibi tek çeşit ağırlıklı beslenmeden ziyade yiyecek tüketimine belli sınırlamalar getirilmesi ve vücudun adım adım daha az tüketmeye alışması sağlanmaktadır.

  Zayıflamak için protein diyetlerini takip etmeniz dengeli beslenme kuralının tam aksine tek tip tüketimi desteklediği ve vücudun her çeşit minerale, vitamine, bitkisel ve hayvansal proteinlere, doymamış yağlara ve çok daha fazlasına belli oranlarda ihtiyaç duyduğu göz önüne alındığında uzman diyetisyenlere danışmadan internette yer alan sağlıksız bilgilere göre rejimlere girmek sağlığınızla bir kumar oynamanıza neden olacaktır

+ Yorum Gönder