+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Ramazanda Kilo Almamak Için Tavsiyeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Ramazanda Kilo Almamak Için Tavsiyeler

  Ramazanda kilo almamak için 5 öneri  1- Sahuru asla atlamayın
  Uykunuzdan fedakarlık etmemek için sahuru atlamayı tercih edebilirsiniz. Ancak yazın uzun saatler aç özellikle de susuz kalmanız vücudunuza yapacağınız en büyük kötülük olacaktır. Sahurda yemek yemeye ayıracağınız süreyi kısaltmak için akşamdan menünüzü hazırlayın. Böylece uyandığınızda kolaylıkla yemeğinizi ısıtıp yiyebilir ve uykunuza kısa sürede geri dönebilirsiniz.


  2- Yağ alımınızı azaltın
  Yağ alımınızı kesmenizi değil azaltmanızı öneriyoruz. Kızartmalar, soslu yemekler ve aşırı yağlı yemeklerden kaçının. Yerine zeytinyağı ile hazırlanmış yemekler, ceviz, badem gibi sizi tok tutacak kuruyemişleri tercih edin.


  3- Sağlıklı karbonhidratlara yönelin
  Beyaz un ve şeker gibi rafine karbonhidratlar kan şekerinizi hızla yükseltir ve ardından gelen şiddetli açlık duygusuyla karşı karşıya kalırsınız. Bunun yerine esmer pirinç, bulgur, sebze, baklagil gibi kaliteli-kompleks karbonhidratları tercih ederek daha uzun süre tok hissedersiniz.


  4- İftardan sonra yürüyüş yapın
  İftardan sonra kan şekeriniz ve kandaki insülin miktarınız artar ve uykunuz gelir. Bunu yenmek için yemekten sonra kısa bir yürüyüş yapın. Temiz hava ve çevre değişikliği ile canlandığınızı göreceksiniz. Ayrıca Ramazan ayında daha önceki aylarda aldığınız aynı kaloriyi bile tüketseniz yeme saatinizin akşam saatlerine kayması kilo almanıza neden olur. Ramazan'da kilo almayı engellemenin en iyi yolu iftar saati sonrasında yapılan orta tempoda yürüyüşler olacaktır.


  5- Öğleden sonra şekerleme yapın
  Oğleden sonraları yapılan yalnızca 15 dakikalık şekerleme vücudun dinlenmesi için yeterlidir. Ayrıca uykusuzluk midenizde açlık hormonu salgısını artırır. Ramazan'da öğle yemeği saatinizde kendinize sessiz bir köşe bulup, telefonunuzun saatini 15 dakikaya ayarlayarak şekerleme yapabilirsiniz. Açlığınızın ve sahurda uyanmanın getirdiği uykusuzluğun geçtiğini göreceksiniz.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Genellikler oruç aylarında hemen hemen her kez kilo alır. Nedeni işe orucumuzu açtıktan sonra çok yemek yiyoruz. Yedikten sonra oturup yada uzanıyoruz . Onun için kilo alıyoruz. Onun yerine orucumuzu açtıktan sonra spor yapşak halbuki kilo almayız.
+ Yorum Gönder