+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Karpuzun Kiloya Etkisi Varmıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Karpuzun Kiloya Etkisi Varmıdır

  Karpuz ve Kilo konusunda bilgiler


  karpuz.jpg

  Kilo vermek için diyet yapıyorsanız şekerinizin düştüğü ve bu nedenle midenizin kazınmaya başladığı anlarda 1 adet karpuz dilimi iyi bir atıştırmalık olabilir. Karpuza kırmızı rengini veren likopen (domateste de bulunur) kalp hastalıklarından yaşlanmanın ciltte görülen etkilerinin yavaşlatılmasına kadar pek çok faydaları bulunan bir antioksidandır. Ancak fazla karpuz yemek, günlük olarak önerilen likopen miktarının aşılmasına neden olacağı için bazı mide sorunlarına yol açabilir. Şişlik, mide bulantısı, gaz bu sorunlardan bazılarıdır.

  Hiç yağ ve kolesterol içermeyen karpuz aynı zamanda önemli bazı vitaminler bakımından iyi bir kaynaktır. 100 gram karpuz; günlük A vitamini ihtiyacının %11′ini, C vitamini ihtiyacının %13′ünü ve B6 vitamini ihtiyacının %2’sini karşılar.  100 gram karpuzda bulunan mineral oranları ise şu şekildedir; günlük kalsiyum ihtiyacının %1′ini, demir ihtiyacının %1′ini, magnezyum ihtiyacının %2′sini, potasyum ihtiyacının 3′ünü, manganez ihtiyacının %2’sini karşılar.

  Büyük oranda su içeren karpuz özellikle vücutta fazla su kaybının yaşandığı yaz aylarında tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

  Sonuç olarak karpuz kilo aldırmaz, vitamin ve mineral içeriğiyle genel sağlığınıza katkıda bulunur. Tabii bu aşırıya kaçılmadığında ve karpuzu peynir gibi yan ürünlerle birlikte tüketmediğinizde geçerli bir durum. Dengeli beslenme için tek bir meyve, sebze türüne yönelmek yerine farklı renklerde meyve ve sebzeler tüketmelisiniz. Çünkü değişik renklerdeki gıdalar değişik vitamin ve mineraller içerir ve bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini eksiksiz olarak alabilirsiniz.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuzun sayısız faydası bulunur. Uzun süreli kilo vermek için, bunun gibi birçok zayıflama kürleri yetersiz kalır.
+ Yorum Gönder