+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Reflü Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Reflü Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur
  Reflü hastalığının tanısı nasıl konulur kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Reflü Hastalığının Tanısı Hakkında Bilgi

  Reflü.gif

  Reflü tanısı konulması aslında kolaydır. Genellikle hekimler en sık karşılaşılan yanma ve ağıza acı su gelmesi şikayetini duyunca reflüden şüphelenirler. Çoğu zaman hastalar bile reflünün tanısını kendi kendilerine koyabilirler. Reflü tanısını destekleyen bir diğer şey ise ilaçlardan fayda görmesidir. Asit salınımını baskılayan ilaçlar alındıktan sonra şikayetler kayboluyorsa sorunun reflü olduğu kesin gibidir.

  Reflü tanısı için izlenmesi gereken yol genellikle aşağıdaki gibidir.

  Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve ilaç tedavisine cevabın değerlendirilmesi

  Buna
  ‘’terapötik yaklaşım’’ deniliyor.Bu aşama teşhis için en önemli kısımdır ve tanıyı genellikle bu şekilde ve büyük olasılıkla koyabiliriz. Bu yaklaşım çoğu hastada tanıyı koydurur. Fakat bazı durumlarda ülserler ve gastrit de benzer şikayetleri yapabilir ve aynı tedaviye cevap verebilir. İşte bu nedenle bu yöntem tek başına her zaman reflü teşhisi için uygun olmayabilir. Bu faktörlerden dolayı yine de endoskopi ile tanıyı kontrol edip doğrulamak modern reflü tedavisi için gerekli görülmektedir.

  Endoskopi( Gastroskopi)

  Endoskop, ucunda kamera olan ince bir hortuma benzeyen bir alettir. Bunun sayesinde yemek borusu mide ve 12 parmak barsağının iç yüzeylerini direkt olarak gözümüzle görebiliriz. Direkt bir tetkik olduğu için çok değerlidir. Bahsedilen organların içinde gelişmiş hastalıkları gözümüzle görmemize ve gerekirse o organlardan parça alıp tahlil etmemize olanak sağlar. Reflü hastalarında 2. sırada izlenmesi gereken yöntemdir. Ama
  şunuda unutmamakta yarar var: Reflü hastalarının %50 sinde endoskopi normal bulunabilir. Yani endoskopisi normal hastada reflü yok denilemez. Genellikle özofajit yapmış erozif reflü hastalığını teşhis etmemizde yararlıdır. Barrett özofagus gibi ilerlemiş reflü hastalığının teşhisinde ve oradan parça alınmasında gereklidir. Mide fıtığıyla beraber seyreden reflü hastalıklarında fıtığın teşhisinde çok yararlıdır.


+ Yorum Gönder