+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Mide ülserinin Nedenleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mide ülserinin Nedenleri Nelerdir
  Mide ülserinin nedenleri nelerdir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Mide Ülserinin Nedenleri Hakkında Bilgi

  Mide Ülseri Nedir? Ülser, sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı ve bağırsaklarda meydana gelen yaralardır. Midenin iç yüzeyinin mide asidi gibi tahriş edici maddelerle aşınması sonucu meydana gelen sancılı yaraya mide ülseri denir.

  Mide Ülseri Nedenleri: Midenin iç tabakasında, mideyi koruyan bir tabaka bulunur. Ülserin nedeni Helicobacter pylori adı verilen bir bakteri, bu tabakanın zayıflaması ya da mide asidinin fazla salgılanması nedeniyle midenin korunmasız bir hal alması ve tahriş olmasıdır.

  Sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, zamanında ve iyi tedavi edilmeyen gastrit, mide zafiyeti, karaciğer yetersizliği veya safra azlığı, kalp hastalıkları, sindirilmesi güç yiyeceklerin aşırı derecede kullanılması, haddinden fazla sigara, çay, kahve veya asit yapıcı meşrubat içmek,alkol kullanmak veya bazı ilaçların uzun süre kullanılması mide ülserini doğuran nedenler arasındadır.

  Mide Ülseri Belirtileri: Hastalığın başlangıcında mide ekşimesi ve ağırlık hissi vardır. Hastanın ağzına, sık sık ekşi su gelir. Tat alma duyusu azalmıştır, dil paslıdır, hastanın rengi solmuştur. Karnın üst kısmına bastırılınca, acıma hissedilir.

 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  mide ülseri mide de olan yara yada intihaptan oluşan yaradır bunu önlemek için asitli içecekler vede çok baharatlı yiyeceklerden uzak durmak lazım
+ Yorum Gönder