+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Obezite Ameliyatı Nasıl Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Obezite Ameliyatı Nasıl Olur
  Obezite Ameliyatı Nasıl Olur kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye


  OBEZİTE AMELİYATI

  Seda Saydam, mide by-pass'ı ile bir yılda tam 65 kilo verdi. Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, şişmanlık ameliyatlarının; kilolu hastalar için 'son' çare değil, 'tek' çare olduğunu söylüyor

  Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel obezite ameliyatlarını anlattı:
  Obezitenin, cerrahi yöntemle tedavi edilip edilemeyeceği nasıl belirleniyor?

  Cerrahi tedavi; hastalık oluşturacak düzeyde aşırı şişmanlık söz konusu ise, yani vücut kitle indeksi (VKİ) 40'ın üstünde ise (Bu duruma morbid obizite denir) gerekmektedir. Ayrıca VKİ 35'in üstünde olan ve şişmanlığa bağlı şeker, hipertansiyon gibi yan etkilerin ortaya çıktığı hastalarda da bariatrik ameliyatlar uygulanmaktadır. Aşırı şişmanlıkla ilgisi olan tüm tıbbi branşların 1991 yılında birlikte aldıkları ortak uzlaşı kararına göre; morbid obezite tedavisinde en etkin ve kalıcı yöntem, şişmanlık cerrahisi olarak belirlenmiştir. En az iki diyet girişiminde bulunmuş ya da en az altı ay süre ile diyeti denemiş ve bunlarla kilo verse bile geri almış tüm morbid obezlerde 'mutlak' ameliyat gereksinimi vardır.

  İKİ GÜNDE TABURCU OLUYORLAR


  Morbid obezite hastasının, ameliyat olması için gereken şartlar neler?
  Bizim en genç hastamız 15, en yaşlısı ise 59 yaşında. Ayrıca kalp, akciğer ve hormonal açıdan bu ameliyatlara engel bir durumun olmadığının da önceden kanıtlanması şart. Hastaların ciddi bir psikiyatrik ya da bağımlılık (alkol gibi) problemlerinin olmaması gerekir.
  Morbid obezitede, cerrahi girişim için hasta seçerken; American Society of Bariatric Surgery'nin (Amerikan Şişmanlık Cerrahisi Derneği) kurallarını takip ediyoruz.
  Cerrahi yöntem kapsamında hastaya hangi ameliyatlar yapılabiliyor?
  Bunlar; laparoskopik yani karnı kesmeden kapalı olarak milimetrik deliklerden yapılan 'tüp mide' ve 'mide bypass'ı' ameliyatlarıdır. Kelepçe olarak bilinen ve mide girişine bir bant takılmasını içeren yöntem ise artık terk edilmek üzere. 'Tüp mide' ameliyatı; midenin ince uzun bir tüpe çevrilerek gıda alınımını kısıtlayan ve iştahı da yok eden bir girişim. 'Mide by-pass'ı ise hem gıda alınımını kısıtlıyor, hem de alınan gıdaların emilimini azaltıp iştahı da keserek etkili oluyor. Olguların büyük bölümünde 'tüp mide' ameliyatı tercih ediliyor. Şeker hastalarında ise 'mide-by-pass'ını tercih ediyoruz. Tüm ameliyatlar kapalı olarak yapıldığı için hastalar; iki gün sonra taburcu olabiliyor, yedi-sekiz gün sonra da işlerinin başına dönebiliyorlar. Bir yıl içinde de istisnasız 25-60 kilo kaybediyorlar. Kilonun geri alınması olasılığı da düşük.

+ Yorum Gönder