+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Demir Eksikliği Nelere Yol Açar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Demir Eksikliği Nelere Yol Açar
  Demir Eksikliği Nelere Yol Açar

  Demir eksikliği, ciltte solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kolay üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, tırnaklarda kolay kırılma, dil papillalarında düzleşme, ve dudak çatlamaları ve saç dökülmesi gibi belirtiler gösterir.


  Vücutta Demir Eksikliği Ne Yapar? Demir Eksikliğinin Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

  Kadınlar ve hamilelikte demir yetersizliği daha fazla görülmektedir.

  Kansızlık, her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizliği, bile, kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilediği yapılan bir araştırmada tespit edilmiştir. Hamile kadınların demire olan ihtiyaçları daha da artar.

  Demir azlığı, bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ilerki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenmeyle gerekli demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir takviyesi önerirler.

  Çocuklarda demir yetersizliği, iştahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorluğu, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebeb olur.

  Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınamaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle, gerektiği kadar beslenilmemesi, bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir yetersizliğine yol açar.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Demir eksikliği Türkiye’de çok görülen bir hastalıktır. Demir vücudumuz için önemli bir mineraldir. Demir eksikliği anemisi vücudunuzda yeterli demirin bulunmamasından kaynaklanan, sık görülen ve kolay tedavi edilebilen bir anemi türüdür.
+ Yorum Gönder