+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Diyet ve Beslenme Forumunda Kimyon hakkında faydalı bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Kimyon hakkında faydalı bilgiler
  Kimyon hakkında faydalı bilgiler


  kimyon.jpg
  >iştah açar. Hazımsızlığı giderir.
  >Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler.
  >Birikmiş gazı söktürür.
  >Hava yutmayı önler.
  >Sinirleri yatıştırır.
  >Sinirsel baş dönmelerini keser.
  >Anne sütünü artırır.
  >Hayz gününün düzenli olmasını sağlar.
  >İdrar söktürür.
  >Yüksek tansiyonu düşürür.
  >Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  >Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır.


  KİMYONUN KULLANIŞI:


  İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.


  ayı: Kimyon tohumunun çayı yapılmadan hemen önce öğütülmesi veya öğütülmeden çayının yapılması tavsiye edilir. Öğütülmüş olarak satılan kimyonun (tozu) kalite bakımından düşüktür ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Kimyon tohumu öğütüldükten 24 saat sonra kullanılmaz ise birleşimindeki sabit yağlar bozularak aromasını bozar. Bir kahve kaşığı taze öğütülmüş (günlük öğütmek gerekir) veya hafif ezilmiş Kimyon tohumu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kimyon maydanozgiller ailesinden olup genellikle Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişmektedir. Zengin bir birleşime sahip olan kimyon baharat olarak yemeklere çok güzel tat katar.
+ Yorum Gönder