+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda ARDAHAN Şehir Rehberi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  ARDAHAN Şehir Rehberi
  Ardahan şehrinin tanıtımı

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 5.576 km²

  Nüfus: 170.117 (1990)

  İl Trafik No: 75

  Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları'nda beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15'ine kadar saat 18'den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk'ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor.

  İLÇELER:

  Ardahan (merkez), Çıldır, Damal , Göle, Hanak , Posof.

  NASIL GİDİLİR?

  Karayolu: İlin Karadeniz Bölgesi'ne açılımını sağlayan tek yol Ardahan-Şavşat Karayolu'dur. Ancak gerek yol güzergahının dağlık olması, gerekse yolun bozuk olması nedeniyle kış aylarında sık sık ulaşıma kapanmaktadır. Bu yola alternatif olarak düşünülen Ardahan- Yalnızçam -Ardanuç Karayolu ise hem mesafe hem de coğrafi bakımdan elverişli şartlara sahiptir. Bu yolun tamamlanması ile ilin Karadeniz Bölgesi ile bağlantısı kolaylaşacaktır.

  Turizm Bakanlığı Resmi Web Sitesi
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Ardahanın nüfus yapısı

  Ardahan, bölge itibariyle soğuk, elverişsiz iklimi ve işsizliğin de olması nedeniyle dışarıya çok göç vermiştir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin 2010 verilerine göre Ardahan'ın kent merkezi nüfusu 16.251 'dir. İlçe merkezine bağlı köylerle birlikte nüfusu 39.676, Ardahan ilinin genel toplam nüfusu ise 105.454 olarak ölçülmüştür.
+ Yorum Gönder