+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Geben Kalesi (Andırın) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Geben Kalesi (Andırın)
  Geben Kalesi hakkında bilgi

  Kahramanmaraş, Andırın ilçesinde Geben-Göksun yolu üzerinde, Geben’e 3 km. uzaklıktaki Geben Kalesi yüksek bir tepe üzerinde kurulmuştur. Kalenin ne zaman yapıldığı kesin olmamakla beraber Roma öncesinde yapıldığı sanılmaktadır.

  Kale Geben Vadisine hakim olup, önünden geçen iki önemli yolu kontrol amacı ile Roma Bizans ve Ermeni Krallığı dönemlerinde de kullanılmıştır. Kale dış surları ile birlikte 12.000 m2’lik bir alana yayılmış olup, kale iç ve dış surlar olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Yapımında moloz taş, kireçtaşı ve kesme taş kullanılmıştır. Kale içerisine tonoz kemerli kapalı mekanlar ve su sarnıçları yapılmış olup, bunlar günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir. Dış surların büyük bir bölümü tahrip olmuş, yalnızca altı burcu ile mazgalları günümüze gelebilmiştir. Bizans, Roma dönemlerine ait taşlar üzerinde monogramlar ve haç motifleri bulunmaktadır. 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Meryemçil (Geben) Kalesi Efsanesi


  Geben Kale Komutanının güzel kızının ismi Meryem'di. Meryem, güzel bir kız olduğundan dillere destan durumdaydı. Göksun'un Kızıl kale komutanının oğlu ile güneydeki Azgıt kale komutanının oğlu birbirlerinden habersiz olarak Meryem'e aşık olurlar. Her iki kale komutanı da oğullarına Meryem i istemek için Geben Kalesi komutanının evine misafir olurlar. Geben Kale komutanı, her iki komşu kale komutanlarını çok sevmektedir. Kızı hangisine vereceğine karar veremez. Zengin ve güçlü olan kızıl kale komutanı Geben Kalesi'nin uzun ve geniş yollarını düzgün taşlarla ördürerek mamur hale getirir. Sonrada kızı oğluna tekrar ister. Ancak, Meryem Azgıt kale komutanının oğluna haber göndermesi ile birlikte, oğlan atının ayak altına deri parçaları bağlayarak sessizce gelir ve kızı kaçırır. Ümitsiz kalan kızıl kale komutanının oğlu da "Meryem de çil idi" der ve ondan sonra Geben Kalesinin adı Meryemçil kalesi olur.


  Kırksu Mevkiinde sık ve gür ormanlıklar ve vadinin ortasından kopup gelen Kırksu çayı (coğrafi bilgilerde Körsulu) ve o harika manzaralara doyum olmamaktadır. Bu doğal güzelliklerin içerisinde yer alan Mesire yerleri olarak değerlendiren alanları yazlıkçılar yaz aylarında yaylamak için kullanmaktadırlar.
+ Yorum Gönder