+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Anacık Kalesi (Andırın) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Anacık Kalesi (Andırın)
  Anacık Kalesi hakkında kısa bilgi

  Kahramanmaraş Andırın ilçesinde, Andırın’dan Kadirli’ye giden yolun güneyinde, kayalıklar üzerindedir. Kaynaklar da yapım tarihi ile ilgili yeterli bilgi vermemektedir. Bununla beraber, Roma döneminde yapılıp, Bizanslılar tarafından da kullanıldığı sanılmaktadır. Kalenin güney duvarında bulunan iki kitabesi günümüze gelememiştir.

  Kum Kalesi’nin 12 km. kuzeyinde 200 m2’lik bir alana yayılmış, vadiyi koruyan bu kalenin bir karakol kalesi olduğu sanılmaktadır. Kesme taş ve moloz taştan yapılan kale iki katlı olup, katlar arasında ahşap döşeme olduğu duvardaki izlerden anlaşılmaktadır. 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Anacık kalesi Andırın ilçesi Yeşiloba Beldesine 6km.mesafede olan Anacık köyünde bulunmaktadır.Yapıldığı tarih tam olarak bilinmemekle birlikte mimari tarzı itibariyle Bizans döneminde X.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.Anacık kalesi bu bölgeye hakim olan Anadolu Selçuklu,Dulkadir Beyliği ve Osmanlılar dönemindede kullanılmıştır.Kale geniş ovaya hakim konumda karakol niteliğinde yapılmıştır.Anacık kalesi aynı zamanda Kadirli’den Andırına uzanan oradanda Geben ,Göksün ve İç Anadolu’ya aynı zamanda Kapadokya’ya giden tarihi kervan yolunun stratejik Kadirli,Andırın hattının güney kesimini kontrol altında tutmaktadır.Yapı hafif eğimli bir tepe üzerine iki katlı olarak inşa edilmiştir.
+ Yorum Gönder


anacik kalesi hakkında bilgi