+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri ile ilgili bilgi
  Doğu Anadolu Bölgesi İklim Özellikleri


  Doğu Anadolu Bölgesi'nde, yükseklik ve denize uzak oluşu nedeniyle, etkisi şiddetle-nen kara iklimi görülür. Kışları çok soğuk ve sert geçen bölgenin Kars ve Erzurum kentlerinde bazı yıllar yerin karla kaplı oldu-ğu süre üç ayı geçer. Eskiden Karaköse adıyla anılan Ağrı'da 20 Ocak 1972 günü ölçülen -45,6°C sıcaklık, Türkiye'de bugüne kadar saptanan en düşük hava sıcaklığıdır. Iğdır Ovası gibi bazı kuytu kesimlerde ise kışlar daha yumuşak geçer. Bölgede oldukça kısa süren yaz boyunca havalar sıcaktır. Yaz ve kış ile gece ve gündüz arasında büyük sıcaklık farkları görülür.
  Kuzeybatı, orta ve doğu kesiminde en çok yağış ilkbaharda düşerken, kuzeydoğudaki Kars ve Ardahan yöresi en çok yağışı Türkiye'nin hiçbir yöresinde görülmeyen biçimde ya-zın alır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadoluda yüksek olması ve denize uzak olması nedeni ile sert karasal iklim görülmektedir. Kışları çok kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Kışın yerler 3 ay karla kaplı kalmaktadır.Bölgede yaz kış ile gece gündüz sıcaklıkları farkı çok yüksektir.
+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesi iklim özellikleri,  doğu anadolu bölgesinin iklim özellikleri,  doğu anadolunun iklim özellikleri,  doğu anadolu bölgesi iklimi özellikleri,  doğu anadolu bölgesi hakkında bilgi,  doğu anadolu bölgesindeki iklim ve özellikleri