+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Erzurum Ulu Camii Kutabey Camii Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Erzurum Ulu Camii Kutabey Camii Hakkında Kısaca Bilgiler
  Ulu Camii(Kutabey Camii)


  Tebriz kapı semtinde Çifte minareli medresenin kuzey batısında ve çok yakınında yeralmaktadır.Caminin yapılış tarihi kesin olarak belli değildir.Günümüze ulaşmamış kitabesine göre,1179 tarihinde Saltuklu Hükümdarı Nasreddin Muhammed tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır.Caminin çeşitli defalar onarımdan geçmesi,mimari yapısının bozulmasına sebebiyet vermiştir.Ulu camii 1629,1787,1860 yılları ile 1965-68 yılları arasında önemli onarımlardan geçmiştir.
  Osmanlılar döneminde Erzurum'da çok sayıda cami ve türbe yaptırılmıştır.Camilerin en önemli özelliği hepsinin tek minareli olmasıdır.son yıllarda Atatürk Üniversitesi ile Yenişehir Semtinde yapılan Solakzade camilerinde çift minare kullanılmıştır. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Erzurum ulu cami çok eskiden beri yapılmış ama ne zaman yapıldığı kesin bir tarihi yoktur bu cami yapıldığı günden bu güne kadar çok önemli onarımlar görmüş bu sebepten dolayı tarihi görünüşünü kaybetmiştir.
+ Yorum Gönder


erzurum ulu cami hakkında kısa bilgi,  erzurum ulu cami hakkında bilgi,  erzurum ulu camii hakkında kısa bilgi,  erzurum ulu cami,  erzurum ulu camii hakkında bilgi,  erzurum ulu cami kısa bilgi