+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Doğu anadolu bölgesinde iklim ve bitki örtüsü bilgileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Doğu anadolu bölgesinde iklim ve bitki örtüsü bilgileri
  DOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ BİLGİLERİ

  Kış mevsimi uzun ve soğuktur. Sıcaklık -40°C'ye kadar düşer.

  Yaz mevsimi ise sıcak ve kısadır. Sıcaklık 20°C nin üzerine çıkar.

  Kış mevsiminde yağışlar genelde kar şeklindedir ve hiç erimeden uzun süre yerde kalır.

  Yıllık sıcaklık farkı 30°C den fazladır.

  Bölgenin güneyine ve batısına doğru gidildikçe sıcaklık ortalamaları artar (enlem ve yükseltinin azalmasıdır).

  Karasallığın etkisiyle en fazla yağış yazın, en az yağış kışın düşer (Erzurum-Kars Bölümünde)Yıllık ortalama 500-600 mm yağış alır. Buharlaşma az olduğu için bu yağış yeterli olur.

  Bölge, İç Anadolu'dan daha yüksekte olduğundan daha fazla yağış alır. Kışlar karasallığın etkisiyle daha sert geçer.

  Doğal bitki örtüsü steptir. Ancak yaz yağışları sebebiyle çayır şeklindedir. Yağışın fazla olduğu dağlık bölgelerde ormanlar vardır. Türkiye orman varlığı bakımından 5. büyük bölgemizdir.

  Iğdır Ovası, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en az yağış alan yeridir. Buranın yıllık yağış, ortalaması 250 mm'nin altındadır. Buna karşılık Iğdır Ovası, alçakta bulunmasından dolayı kış mevsimi daha ılık geçer. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu bölgesi yüksek oluşu ve denizlere uzak olması nedeni ile sert karasal iklime sahiptir. Doğu anadolu bölgesinde kışın yağışlar kar şeklinde olmakta ve bu kar 3 ay gibi bir süre hiç erimemektedir. Yazları ve kışları arasında sıcaklık farkı 30 derece olan doğu anadolunun bitki örtüsü steptir.
+ Yorum Gönder


doğu anadolu bölgesinin iklimi ve bitki örtüsü,  doğu anadolu bölgesi iklim ve bitki örtüsü,  doğu anadolu bölgesi iklimi ve bitki örtüsü,  doğu anadolu bölgesinin iklim ve bitki örtüsü,  doğu anadolu bölgesi bitki örtüsü ve iklimi,  doğu anadolu bölgesinin bitki örtüsü ve iklimi