+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Tuncelinin iklimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Tuncelinin iklimi
  Tuncelinin iklimi


  Tunceli ilinde karasal iklim hüküm sürmektedir. Oldukça kısa süren yaz ayları sıcak ve kurak geçmekte kışlar ise çok soğuk ve yağışlı olup uzun sürmektedir. Gece-Gündüz arasında ve aylara göre ısı farkları çok yüksektir.

  İlde yıllık yağış miktarı 550-1080 mm. arasında değişmektedir. En az yağış yaz aylarında en çok yağış ise sonbahar ve kış aylarında düşmektedir. Yaz aylarında kuzeybatıdan esen kuvvetli rüzgârlarla iklim kurak geçmektedir. Kış aylarında ise rüzgâr genellikle güneybatıdan hafif esmektedir. Meteorolojik verilere göre güney kesimlerinde yazın en yüksek sıcaklık 42.2 oC kuzeydeki dağlık kesimlerinde ise kışın en düşük sıcaklık -26.6 oC dolayındadır. Tunceli merkez iklim verilerine göre ortalama sıcaklık 12.5 oC'dir.

  İlin kuzeyde 3500 metre yükseltili dağlık alanlardan güneyde 700 metreye kadar alçalan çok engebeli arazi yapısı sıcaklık yağış rüzgâr ve güneşlenme gibi iklim verileri açısından da önemli farklılıklar yaratmaktadır. İklim farklılıkları diğer doğal ve fiziki verilerle birlikte Keban Baraj Gölü kıyılarında kıyı turizmine yönelik ilin kuzeyinde ise kış sporlarına yönelik turizmin geliştirilmesini olanaklı kılmaktadır.

  Kuzeydeki dağlık alanlar ve platolar yılın altı ayı karlar altındadır. Bu kesimlerde vadi yamaçları doruklara ve vadi tabanlarına göre daha sıcaktır. Vadiler hava akımları için doğal doruklar oluşturmaktadır. Vadi tabanları yamaçlara göre daha az güneş almakta ve hızla soğumaktadır. Bu nedenle yerleşim alanları daha çok vadi yamaçlarında yoğunlaşmıştır. İlin güneyinde Keban Baraj Gölüne açılan vadi boylarında ve çöküntü alanlarında iklim görece yumuşak olup bahar mevsimi daha belirgindir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Doğu anadolu bölgesinde yer alan Tuncelide karasal iklim hakimdir. Yaz ayları çok kısa sürmekte ve sıcak ve kurak geçmektedir. Kışları ise çok yağışlı ve soğuk geçmektedir. Gece ve gündüz sıcaklığı farkı Tuncelide çok fazladır.
+ Yorum Gönder