+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Doğu Anadolu Bölgesi Forumunda Van ekonomi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Van ekonomi
  Van ekonomi Hakkında Bilgi


  EKONOMİ
  Van ekonomisine tarım özellikle de hayvancılık hakimdir. İlimizde sanayii gelişmemiştir. Kalkınmada öncelikli iller arasına alınmasıyla birlikte Van sınırlı olsa da bir gelişme kazanmıştır. Bu gelişmede kamu yatırımları çok ortaklı şirketler ve kooperatifler esas rolü oynamıştır.
  Sanayi: Van'da çalışan nüfusun çok küçük bir bölümü (% 24) sanayi sektöründe çalışmaktadır. Sanayide çalışan işgücünün büyük bir bölümü dokuma ve gıda sanayisinde çalışmaktadır.
  Van'ın en önemli sanayi tesisleri şunlardır: Erciş Şeker Fabrikası Van-Et Entegre Sanayi Çimento Fabrikası Sümer Holding Van Deri ve Kundura Sanayi Van Yün İpliği Sanayi Van Et Kombinası Van Plastik Sanayi Van Ağaç Sanayi Un Fabrikaları Yem Fabrikaları Sabun Fabrikası Tuğla Fabrikası ve Süt Fabrikası. Van'da ayrıca tıbbi gaz sanayi likit gaz dolum tesisi briket imalathaneleri tuz fabrikası çay-şeker paketleme fabrikaları ile modern model üretim yapan marangoz ve mobilyacılar bulunmaktadır.
  İlimizde sanayinin gelişmesi il ekonomisine canlılık kazandıran 380 işyerinin bulunduğu Van Erciş karayolu üzerinde bulunan Küçük Sanayi Sitesi yine aynı güzergahta bulunan 169 işyerinden oluşan Marangozlar Keresteciler ve Hızarcılar Sanayi Sitesi ile yapımı devam eden Mobilyacılar ve Marangozlar 2. kısım inşaatı ile Sanayi sitesi 2. kısım inşaatı bitirildiğinde küçük sanayi alanında bir gelişme olacaktır. Erciş ve Özalp ilçelerinde de küçük sanayi sitesi bulunmaktadır.
  Van Organize Sanayi Bölgesi: Van-Erciş karayolu üzerinde 127 hektar alana kurulan Organize Sanayi Bölgesi ile sanayi alanında Van'a şimdiden 44 parsel satılmış ve fabrika kurma çalışmaları başlamıştır. Bölge 100 adet sanayi parseline ayrılmıştır. Altyapı çalışmaları devam ederken parsel alan fabrika sahipleri de çalışmalarını sürdürmektedir. Tahmini 1000 kişi istihdam edilecektir.
  Ticaret: Van'ın ekonomik yaşamında tarım faaliyetlerinden sonra en önemli payı ticaret teşkil eder. İpek Yolu üzerinde bulunan Van ticari açıdan köklü geçmişe sahiptir. Ticarete konu malların büyük bir kısmı tarım ve hayvancılığa dayalı ürünlerdir. Tahıllar kavun karpuz fasulye patates elma armut kaysı ceviz gibi tarla ürünleri ve meyveleriyle canlı hayvan yün peynir yağ gibi hayvansal ürünler kırsal alanlardan şehire getirilerek satılır. İl dışına gönderilen ürünlerin başında canlı hayvan deri peynir yapağı-yün et ve et mamülleri yer alır. Ayrıca Van balığı buğday briket şeker un canlı hayvan ihracatı yapılmaktadır. Van Ticaret Sanayii Odası'na kayıtlı 104 şirket vardır. Bunların 222 tanesi anonim 1336 tanesi limited 25 tanesi kollektif ve 3 tanesi komandit şirkettir. Ayrıca 145 kooperatif vardır. Bu şirketlerin çoğunluğu ticaret ihracaat ithalat inşaat turizm alanında faaliyet gösterir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Van ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Sanayinin gelişmemiş olması vanın kalkınan iller arasına alınması vanı biraz geliştirmiştir. Vanda insanların sadece %24 sanayi sektöründe çalışmaktadır.
+ Yorum Gönder